11 Yaşındaki Türk Çocuk 3D Oyun Geliştirdi!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yıllardır gelişmekte olan oyun sektörü günümüzde bilgisayar oyunu kalitesine çıkmaya devam ederken, mobil cihazlarımız da bilgisayarlarımız kadar güçlü cihazlara dönüşüyor. Google Play ve App Store’da yüksek grafiklere sahip oyun sayısı her geçen gün artıyor, bunun en bariz örneği ise 2000lerin başında hayal bile edemeyeceğimiz şekilde GTA serisi gibi oyunların yıllar önce mobil cihazlarımıza gelmiş olması.

Peki siz oyun geliştiricileri denildiğinde aklınıza nasıl bir profil getiriyorsunuz ? Asosyal, yetişkin ve traş bile olmaktan uzak kişiler mi ? Sanıyorum bu algı da çok yakında kırılacak. Çünkü 11 yaşındaki Ömür Efe Güçlü adlı kardeşimiz sokakta oyun oynamak bir yana artık kendi oyunlarını geliştirmeye başladı.

Henüz 11 yaşında olan Ömür orta düzeyin üstünde gelire sahip bir ailede yetişmiş. Ailesi onun ilgi alanları üzerine yıllar boyu çalışmış ancak en sonunda onun Yazılım ve Teknoloji üzerine yetenekli olabileceğini keşfetmiş.

facebook müşteri hizmetleri

ömür efe güçlü 11 yaşında oyun geliştirdi

Babasının Medya Şirketi sahibi ve annesinin İngilizce öğretmeni olması ona bu yolda çok yardımcı olmuş. Bütün yaz babasının şirketinde takılan ve oradaki mühendisleri sürekli rahatsız eden Ömür’e, mühendisler temel bazı bilgileri öğretmişler ve ona bu konu üzerine videolar izletmişler.

Programcılığın temelini öğrenen Ömür Efe Güçlü’ye UNITY’yi vermişler ve genç kardeşimiz kendisini burada geliştirmiş. UNITY kullanarak şirketteki mühendisleri şaşırtan Ömür yazdığı ilk 3D oyun olan TopLA’yı Google Play Store’da yayınlamış.

Okul hayatında da çok başarılı olan Ömür, Nerd kariyerinde büyük başarılar göstereceğe benziyor 🙂

Ömür Efe’nin geliştirdiği TopLA’yı buradan Android cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir