1667 PPİ Değerindeki Rekor Ekran

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Akıllı telefonlardaki genel olarak tüm bileşenler gelişmeye devam ediyor. Bununla beraber ekran konusunda cihazlar büyümeye ve ekran çözünürlükleri artmaya devam ediyor. Yeni nesil akıllı telefonlardaki ekran çözünürlüğü birçok cihazdan daha gelişmiş ve yüksek durumda. Örnek verirsek bir bilgisayarda bilr çözünürlük 1400×900 olurken 5.0 inç büyüklüğe sahip bir akıllı telefonun ise 2560×1440 piksel olması oldukça geliştiğini gösteriyor. Piyasada ekran konusunda LG, Samsung ve Sony gibi markalar ön saflarda olduğunu biliyoruz. Fakat iletişim ve enerji konusunda araştırma yapan firmalardan olan Fraunhofer Enstitüsüne bağlı Fraunhofer Derneği SVGA teknolojisi kullanarak tam 1667 ppi değerinde bir oled ekran yaptığını belirtti.

facebook müşteri hizmetleri

Peki PPI değeri nedir ?

Açılımı pixel per inch olan ve inç başına düşen pikel sayısı veya noktasıda denilebilir. Eğer her inç başına ne kadar fazla piksel düşerse görüntü netliği ve canlılğıda bir o kadar artmaktadır. Fakat bu noktada parlaklı yani NIT‘i PPİ ile karıştırmamak lazım. Yüksek PPİ oranının televizyonlar kullanılması beklenirken telefon cephesinde ne işler yapar henüz bilinmiyor.

1667 PPI Ekran

Bu kadar yüksek PPI değerini açıklarsan şuanki piyasada bulunan amiral gemilerden olan Galaxy S6’da 5.1 inç ekran ile 577 ppi bir rakam elde ediyor. Fraunhofer Derneği tarafından geliştirilen 1677 ppi değerindeki bu ekran 800×600 piksel değerine sahip. Ayrıca geliştirilen bu ekranda RGBW yani Kırmızı, Mavi, Beyaz ve Yeşil dizilimi ile görüntü sensörü yardımıyla beşinci bir alt piksel daha ekleniyor ve bu sayede PPİ değeride artış gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir