Windows 3.0, 25 Yaşına Girdi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Windows, işletim sersinin ilk sürümü olarak görünen Windows 3.0, 25.yılını kutluyor. 1990‘da piyasaya sürülen bu işletim sistemine ait detaylar haberimizde. İlk sürüm 20 Kasım 1985 tarihinde yayınlanmıştı ve Windows’un büyük kullanıcı kitlelerine ulaştığı modeli Windows 3.0, 25 yaşını doldurdu. İlk sürümden 5 yıl sonra yayınlanan 3.0 sürümü, PC’lere ön yüklü olarak geliyor ve oldukça yaygın bir kullanım kitlesine sahipti diyebiliriz. O dönemin favorilerinden Apple, Machintosh işletim sistemleri için benzer arayüze sahip Windows 3.0 işletim sistemi hesap makinası, program yöneticisi, not defteri gibi özellikleri içeriyor.

facebook müşteri hizmetleri

Ayrıca uyumlu fareler, Windows 3.0 için MS-DOS işletim sisteminin PC’ye yüklü olması gerekmektedir.
Windows 3.0 işletim sisteminin minumum sistem gereksinimleri oldukça dikkat çekmişti. Microsoft’un yayınladığı bir listeye göre 8080 / 8088 ve daha üst hızlı işlemciler gerektiren bir işletim sistemi. Ayrıca hızlı bir şekilde çalışabilmesi için, gerekli minumum sistem belleği 384 KB olarak açıklanmıştı. Ayrıca windows 3.0 işletim sisteminin rahat bir şekilde çalışabilmesi için olması gereken diğer özellikler ise, 1 MB RAM ve 6 MB’lık disk alanına ihtiyaç duyuluyor.

Windows’un bu sürümü ile gelen yeniliklerden diğerleri ise şu şekilde, denetim Masası Apple Macintosh’taki gelişmelere paralel olarak yenilendi ve özellikleri genişletildi, solitaire adlı iskambil oyunu eklendi, MS-DOS’un komut tabanlı dosya yöneticisi yerini liste şeklinde görsel bir dosya yöneticisine bırakıyor, uygulamalar komut olmaksızın uygulamanın simgesine tıklanarak açılabiliyordu. Öte yandan MS-DOS isteyen kullanıcıların yararlanabilmesi amacıyla korundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir