2015 Yılının En Fazla Korsan İndirilen Dizisi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

İnternet ile beraber özellikle yabancı ülkelerde yayınlanan diziler, dünya çapında üne kavuşabiliyor. Torrent ise bu durumda en büyük paya sahip platform. İşte en çok korsan indirilen dizi. İnternet’in dünya çapında bir iletişim biçimine evrilmesiyle beraber, medya sektörü de bu iletişim organından yararlanmaya başladı. İnternet’in gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan Torrent Kültürü de kıtalar arası iletişimin ve kültürün paylaşılmasında çok büyük bir önem taşıyor. Amerika’da yayınlanan bir diziyi ya da başka bir ülke yapımı filmi, İnternet sayesinde edinebiliyor ve izleyebiliyoruz.

En çok korsan indirilen dizi Game of Thrones!
TorrentFreak’in açıkladığı rapora göre, 2015 yılı içerisinde en çok indirilen dizi Game of Thrones oldu. Fantazi-drama türündeki dizi, Türkiye’de de büyük bir izleyici kitlesi tarafından takip ediliyor. 2015 yılı içerisinde Game of Thrones’un final bölümü, sadece BitTorrent ile 14.4 milyon kullanıcı tarafından indirildi. Dizinin en yakın rakibi ise 6.9 milyon indirme ile The Walking Dead.

2

facebook müşteri hizmetleri

TorrentFreak’in raporu gösteriyor ki Game of Thrones’un sezon finalini sadece BitTorrent’ten indirip izleyen kişi sayısı, dizi finalini televizyonda izleyenlerin sayısının neredeyse iki katı. Dizinin yeni sezona başlamadan önce ilk dört bölümünün İnternet’e sızdırılmış olması da bu durumda etkili bir paya sahip görünüyor.

Sadece HBO yapımı olan Game of Thrones değil, diğer televizyon dizileri de İnternet’te televizyonda gördükleri ilgiden çok daha fazlasını gördüler. Örneğin Mr. Robot’un en fazla izlenen bölümü 1.75 milyon kişi tarafından izlenmişken, dizinin en fazla korsan indirilen bölümü 3.5 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş.

3

TorrentFreak raporunda diğer dizilerin, televizyonda internetten daha fazla izlendiği de görülüyor. Örnek vermek gerekirse rapora göre; The Big Bang Theory’nin en fazla korsan indirilen bölümü 4.4 milyon kullanıcı tarafından indirilmişken, televizyon başında 18.3 milyon izleyici diziyi izlemiş. Bir diğer örnek de The Walking Dead için verilebilir. Dizinin 2015’te en çok indirilen bölümü 6.9 milyon kez indirilmişken, diziyi televizyon vasıtasıyla 15.78 milyon kişi izlemiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir