225.000 Apple iPhone Cihazın Verileri Çalındı!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Hackerlar Apple’ın iPhone cihazlarının kullanıcılarından 225.000’den fazlasının hesaplarını çaldı.

Palo Alto Networks adındaki güvenlik şirketi bu durumu ‘Apple tarihinde malware’lerden kaynaklı en büyük hırsızlık’ olarak niteledi. Şirket hırsızlığın Çin merkezli WeipTech adındaki tek bir grup tarafından gerçekleştirildiğini de ekledi.

iPhone kullanıcılarının geneline güzel haber ise şu; KeyRaider adındaki malware yalnızca ‘jailbreak’li iPhone’ları hedef alıyor.

Jailbreak kullanıcılara telefonlarının dosya sisteminde güvenlik nedeniyle kısıtlanan bölgelere erişim izni veriyor.

KeyRaider çoğunlukla Jailbreak’li cihazlara uygulama sağlayan Çin menşeili sitelerde ve yazılımlarda görülse de aslında çoktan Çin dışına yayıldı bile. Şimdiden 18 ülkede tespit edildi.

facebook müşteri hizmetleri

KeyRaider’dan bir defa etkilenmiş olan bir iPhone tüm iTunes ve App Store bilgilerini hırsızlara iletiyor. Bunların içinde Apple hesap adı, şifresi ve iPhone’ların eşsiz kimlik numarası da mevcut. Bunların dışında tüm App Store satın alımlarınız da hırsızların eline geçiyor ve malware kullanıcıların cihazlarını hırsızlık sonrası yedeklerini geri yüklemelerine de izin vermiyor.

bilgilerin satıldığı site

Hackerlar tüm bu çaldıklarını kendileri kullanmıyor elbette. Kurdukları bir websitesi üzerinden malwareden etkilenmemiş cihazlara kurbanların verilerini ve uygulamaları satıyorlar. Şimdiden 20.000den fazla kişi bu çalıntı verileri satın aldı bile.

Palo Alto Networks’ün raporuna göre bazı kurbanlar App Store’da hiç satın almadıkları uygulamaları satın almış göründüklerini belirtti. Öte yandan bazı kurbanların belirttiğine göre ise cihazları tamamen kilitlendi ve ekranda verilerini kurtarmak isteyenlerin fidye ödemesi gerektiği ve iletişim bilgileri ekranda yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir