Prize Takılı Boş Adaptör Elektrik Harcar mı?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Merak edilen sorulardan biri olan boş olarak prizde takılı duran adaptörler elektrik harcar mı ? Bu sorunun cevabını bu yazı ile bulmuş olacaksınız. Günlük hayatımızda kullandığımız tüm mobil cihazlar ve bilgisayarlar, gerekli olan güç ihtiyaçlarını karşılamak adına elektriğe takılan bir adatöre sahiplerdir. Evlerimize gelen 220 volt’un hepsini kullanmayan, bu elektriğin bir bölümünü onlar için dönüştüren adaptörlere sahip olan bu cihazların adaptörleri, prizde boş şekilde takılıyken elektrik harcarlar mı? Bu soru çoğumuzun aklına gelmiştir ve bir çoğumuz bunun cevabını hala merak ederiz.

facebook müşteri hizmetleri

Elektrik kullanımını ölçen bir cihaz kullanarak bu adaptörlerin ortalama olarak ne kadar elektrik harcadığını ölçen araştırmacılar, bu adaptörlerin tek başlarına ölçülemeyecek kadar az elektrik harcadığını ve ancak 6 adet adaptörün takılmasıyla birlikte ölçümün gerçekleşebileceğini belirttiler. 3 adet laptop, 3 adet telefon şarj adaptörü kullanan araştırmacılar, bu adaptörlerin sadece 0,3 Watt elektrik tükettiğini açıkladı.

Yapılan hesaplamalara göre 0,3 Watt kullanan 6 adaptör, 1 sene boyunca prizde boş şekilde takılı durursa sadece 1.05 TL değerinde elektrik harcıyor. Yani adaptörler elektrik harcıyor, ancak oldukça az.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir