2015 Yılının En İyi Teknolojileri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Teknoloji sektöründe önemli gelişmelerin yaşandığı 2015 yılında bazı yeni teknolojilerle de tanıştık. İşte 2015 yılında tanıştığımız teknolojilerden bazıları! Teknoloji açısından son derece bereketli bir 2015 yılını geride bırakıyor ve 2016 yılına geçiş yapıyoruz. Son günlerini yaşadığımız 2015 yılında teknoloji sektörünü yönlendirecek yeni teknolojik gelişmelere şahit olduk. 2016 yılında daha da gelişip, hayatımızı şekillendirecek bu teknolojilere göz atalım.

Hololens

1

Microsoft içinde bulunduğumuz 2015 yılında herkesi kendine hayran bırakan sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Hololens’i Oculus Rift veya HTC Vive gibi diğer sanal geçeklik gözlüklerinden ayıran en önemli özelliği ise aynı zamanda dijital ortamın verilerini de kullanıcıya farklı boyutlarda sunabilmesi.
Böylece bir multimedya ve oyun içerikli bir gözlük olmanın ötesine geçen Hololens, kullanıcılarını Google Glass’ta olduğu gibi gerçek dünyanın görüntüsünden kopmadan sanal dünya ile buluşmasını sağlıyor. Önümüzdeki yıl geliştiricilere sunulacak olan Hololens’i ilerleyen dönemlerde aktif kullanımda görmemiz mümkün olacak.

Apple Pencil

2

Apple’ın 2015 yılına teknoloji sektörüne vurduğu damgalardan biri de Apple Pencil oldu. iPad Pro’nun yanında bir aksesuar olarak tanıtılan Apple Pencil, piyasada bulunan birçok grafik tablete kök söktürecek kadar başarılı.

facebook müşteri hizmetleri

Steve Jobs’un ilk iPhone’un lansmanında yaptığı “Who wants a stylus?” çıkışı nedeniyle ilk tanıtıldığında bazı kesimlerce eleştirilere maruz kalan Apple Pencil, kısa sürede Steve Jobs’un bahsettiği kürdandan farksız kalemlerden çok farklı olduğunu kanıtladı. Piyasaya çıktığı günden itibaren bulmanın neredeyse imkânsız olduğu Apple Pencil’ın yeni tanıtılacak iPad’lerle daha da gelişmesi muhtemel.

Apple A9

3

Apple’ın yeni A9 yongası da bu yıla damga vuran teknolojik gelişmelerden biri oldu. iPhone 6s ve 6s Plus’a gücünü veren Apple A9, piyasada bulunan birçok yonga setinden daha güçlü olarak gösteriliyor. Apple A9 için Samsung ve TSMC olmak üzere iki farklı üreticiyle çalışan Apple, iki üreticiyle çalışmanın sıkıntısını da yaşadı.
TSMC’nin 16nm, Samsung’un 14nm teknolojisiyle Apple A9 üretimini gerçekleştirmesi nedeniyle iki markanın ürettiği A9’lar arasında performans ve güç tüketimi farkları oluştu. Bu sorunlara rağmen her iki yonganın da oldukça yüksek performansta çalışıyor olması bu sorunları örtbas etmeyi başardı.

4K Mobil Ekran

5

2015’in mobil teknolojilere kattığı bir diğer yenilik ise Sony’nin Xperia Z5 ailesinin en üst telefonu Z5 Premium’da 4K çözünürlüğünde bir ekran kullanması oldu. Böylece ilk defa bir mobil ekranda 4K çözünürlük görmemizi sağlayan Sony, Z5 Premium’un üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde bu ekranı sağlıklı bir şekilde çalıştırmayı başardı.
İhtiyaç duyulmadığı anda 4K’lık ekranın Full HD olarak çalışmasını sağlayan bir sistem geliştiren Sony, böylece düşük performans ve yüksek güç tüketiminin önüne geçmiş oldu. 2016 yılında bu ekranları daha fazla telefonda görmemiz sürpriz olmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir