30 Dolarlık Bir Aparat Arabanızı Açabilir!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Büyük ihtimalle arabanızın kilidini açarken veya sürerken hırsızlar hakkında hiç endişe duymuyorsunuz. Fakat Samy Kamkar kesinlikle endişeleniyor.

Bir güvenlik araştırmacısı olan Sam Kamkar “Rolljam” adıyla bilinen ve kablosuz araç ve garja kapıları için bir açığı kullanan cihazı geliştirdi. Defcon 2015’te tanıtılan ve çalışma prensibi anlatılan cihaz biraz korkutucu etkilere sahip. Kurban arabasını kumandayla açmaya çalıştığında başarısız olacak ve 2.kez denediğinde başaracak. Fakat bu noktada hırsız kumanda kodlarını çalmış olacak ve araç sahibinin boşluğunda aracı çalabilecek.

facebook müşteri hizmetleri

Araç üreticileri “değişen kod” adlı sistemle hırsızları saf dışı bırakmak için bir yazılım kullanıyor. Böylece araç her kumanda edilişinde şifre değişiyor ve teoride hırsızların kablosuz olarak çaldığı kod işe yaramıyor.Kamkar’ın yöntemiyle ise 2 adet verici kablosuz kodun araca ulaşmasını engellemek için yayın yaparken, bir alıcıyla da kablosuz kodu kopyalıyor.

1.jpg
Rolljam adındaki cihaz.

“Benim kendi arabam bu açığa tamamen savunmasız ve bunun kolayca bir çözüme kavuşabileceğini sanmıyor.” diyen tasarımcı bu sistemin eksik yanlarını vurguladı.

Doğal olarak kurban ilk sinyalle aracı açamadığı için kumandaya tekrar basacak ve böylece yeni kodu kullanıp aracı açabilecek. Fakat diğer yandan hırsızlar ilk kodu çalmış olduğundan ve bu kod kullanılmadığından dolayı rahatlıkla istedikleri zaman aracınızı çalabilecek. Cihaz her zaman çalınan ve yayınlanan kodları kaydettiği için de her zaman taze, kullanılmamaış bir kod bulabilecek.

Cihazın maliyetinin ise sadece 30 dolar olduğunu açıklayan Kamkar otomobil dünyasına yeni bir sorun armağan etmiş oldu.

 

Arkadaşlar lütfen mail atmayın, cihazın satışlarından sorumlu değilim :).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir