30 Haziran’da Saatler 1 Saniye Geriye Alınacak

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünyanın hızı her geçen yıl yavaşladığından dolayı uzmanlar 30 Haziran gecesinde saatler 23.59.59’u gösterdiğinde tüm saatler 1 saniye geri alınması üzerine karar alındı. Paris’deki Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi Dünyanın güneş etrafındaki yavaşlayan hızından dolayı 1 saniyelik fazla bir zaman olduğu tespit edildi. 30 Haziran tarihinde ise o 1 saniye saatler geriye alınacak.

facebook müşteri hizmetleri

Neden 1 saniye alınacak ne fark edecek ki diyenler için şöyle bir açıklama yapılmış durumda. Dünyanın dönme hızı hergün saniyenin 2 binde biri kadar azaldığı için 1972 tarihinde başlanan bazı zamanlarda 1 saniyelik artış ekleniyor. Bu küçük detay için sıradaki tarih ise 30 Haziran olarak ön görüldü. Bilişim uzmanları ise bu 1 saniye sürenin saat olarak geriye alınmasından pek memnun değiller. Saat’in 1 saniye geriye alınması birçok teknolojik sistemlerine arızasına sebep olacağı düşünülüyor.

Son olarak saat’lere 1 saniye eklenme durumu 2012 yılında yapılmış ve bazı büyük sitelerde çakışma söz konusu olmuştu. Şimdi ise 30 Haziran gecesinde saat 23.59.59‘da 1 saniye yerine tüm cihazlar 2 saniye yaşacayacak ve buda bazı elektronik arızalara sebep olabilecek. Bu sorunların olmaması için Google’dan çoktan bazı önlemler alınmış durumda. 86,401 saniye sürecek 30 Haziran tarihine kadar saate milisaniye olarak ekleme yapacaklar. Bu sayede 1 Temmuz tarihine Google sorunsuz bir şekilde girecek ve sistemlerin kafası karışmayacak. Karşılanacak elektronik sorunlardan biri ise aynı saniyenin tekrarlanması sırasında sistemlerin kararsız kalarak çakılma riskiyle karşı karşıya kalabileceği noktası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir