320 Gigapiksel Fotoğrafın Rekoru Kırıldı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünyanın en büyük fotoğrafı olarak gösterilen ve Biritish Telekom Kulesi üzerinden çekilmiş 320 Gigapiksel değerindeki fotoğrafın rekorunu kırdılar. Fotoğrafçılık konusunda çeşitli yarışamalar düzenlenmeye devam ediyor. Farklı profesyonller ve çeşitli meraklılar tarafından yarışa katılım oranları yüksel oluyor. Bu fotoğraf yarışları ise her zaman yaratıcılık veya herhangi bir konsept doğrultusunda ilerlemiyor.

facebook müşteri hizmetleri

Dünyanın en büyük fotoğrafını çekmek adlı yarışmaya tek kişi katıldı ve tek kişi kazandı. Daha önce 320 Gigapiksel boyutunda çekilen fotoğrafa rakip olarak yarışa katılan yarışmacı, 365 Gigapiksellik bir fotoğraf çekerek çıtayı bir hayli yükseltti diyebiliriz. Ekip bu rekoru fotoğrafçılık konusunda lider markalardan biri olan Canon ile çalışmalar başlandı. Rekor için Canon 70D DSLR fotoğraf makinası kullanıldı ve Canon 2X II telekonvertör ve Canon EF 400m /2.8 II lensi ve diğer ekipmanlar kullanıldı.

Sonucundan toplam 70.000 farklı fotoğraflar elde edildi ve 46 terabayt gibi büyük bir boyuta ulaştı. Toplamda 2 ay boyunca çalışıldı ve büyük bir rekora imza atıldı. Kullanılan makinanın fiyat kategorilerine böldüğümüzde orta sınıfa denk gelen 70D gelişmiş netleme hızı, bunu sağlayan farklı sensör yapısı ve elbette Canon’un ürettiği düzinelerce aksesuarla uyumluluğu oldukça başarılı.

Kullanılan fotoğraf makinasına ait teknik özellikler

  • Algılayıcı: APS-C, 20,2 megapiksel DualPixel CMOS, Digic 5+ görüntü işlemcisi
  • Çekim hızı: 7 kare/sn, sürekli
  • ISO: 100 ila 12800; özel ayarla 25600
  • Video: 1080p, 30 kare/sn
  • Ekran: 3 inç, dönebilen ekran
  • Kayıt ortamı: 1 adet SD kart yuvası (SD, SDHC, SDXC destekli)
  • Kablosuz: Wi-Fi desteği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir