3D Filmler Beyni Hızlandırıyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yapılan araştırmalara göre 3 boyutlu filmler ile ilgili bazı detaylar ve bilgiler gün yüzüne çıktı. Bazı söylemlere göre 3D filmlerin beyine zararlı olduğu söyleniyor, fakat araştırma sonuçları beyni geliştirdiğini göstermiş. Son zamanlarda çıkan akıllı televizyonlar ve filmlerin artık üç boyutlu versiyonlarıda bulunuyor. Özellikle kaliteli Hollywood filmleri üç boyutlu bir şekilde vizyona giriş yapıyor. Sinema ile ilgili olanlar ve bu işle uğraşanların bildiği üzere üç boyutlu filmler iki şekilde çekiliyor. Birincisi 3D kameralar ile çekiliyor ve üç boyut hissini bizlere aktarıyor. Normal kameralar ile çekilen filmler bazı yazılımsal programlar ile 3D görüntülere çeviriliyor.

facebook müşteri hizmetleri

3D formatlara çeviri yapılan filmlerde gerçek üç boyutlu hisler belli olmasada, 3D kameralar ile çekilen filmler daha gerçekçi hisler ile karşımıza çıkıyor. Üç boyutlu film izlemek bazı insanlarda baş ağrısı hatta yorgunluk hissi verebiliyor. Bu nedenden dolayı göze ve beyine zararlı deniliyor.

Araştırma Sonuçları

İngiltere‘de yapılan araştırmada ise bu durumun tersi cevaplanmış. Goldsmith Üniversitesi’nde görev yapan sinir bilim uzmanı olan Brendan Walker, üç boyutlu filmler hakkında bazı araştırmalar yapıp çeşitli verilere ulaştı. Araştırma sonuçlarında 3D filmlerin beyne zararlı olmasının aksine beyini geliştirip, beyine yararlı olduğu tespit edildi. Araştırmada 20 dakikalık bir 3D film seyrinin ardından beyinin %23 daha fazla hızlındığı tespit edilmiş. Aynı test normal filmde yani 2 boyutlu filmde test edilmiş ve %11 hız artışı görülmüş. Buda demek oluyorki 3D filmler 2D filmlere göre beyni daha fazla hızlandırıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir