4.5G Nedir ? Neler Değişecek ?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ülkemizde bir süredir beklenen 4.5G ihalesi bugün gerçekleşecek. Türkiye’de 4G’ye geçiş yakın zamanda gerçekleştirilecekti, fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada 4G’yi atlayıp 5G’ye geçelim demesi ile tüm hazırlıklar askıya alınmıştı. Şimdi ise 5G’ye geçişin uzun süreceği tespit edildikten sonra bugün 4.5G’ye geçiş için hazırlıklar başlayacak. Mobil internet noktasında ülkemizde oldukça yararlı olacak bu proje nedir ve 4.5G ile neler değişecek onlara bakalım.

4.5G’nin açılımı yok yani ülkemizde bu söylem geçiyor. Aslında 4G var ve onun açılımı ise 4.nesil mobil iletişim teknolojisi. Yani 3G’ye oranla daha stabil ve hızlı çalışan bağlantılar ve mobil internet sağlanabilecek. 3G saniyede 28 Mpbs hız sunarken 4.5G’ye geçişin ardından hız ortalama saniyede 300 Mbps olacak buda 12 kat daha hızlı interneti mobil cihazlarımızdan kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

facebook müşteri hizmetleri

gg

İlk olarak 4G sunulduğunda dünyada hızı 100 Mbps civarında idi. İnternet hızının artması birçok işlevde işimize yarayacak. Örnek verirsek internet üzerinde izlediğiniz bir videoda veya son zamanların popüler uygulaması periscope’dan yayın izlerken daha akıcı ve yüksek kalite görüntüler elde edebileceksiniz. Ülkemizde ise 4.5G ile mobil internet hızı 4 kat artacak ve HD videoları rahat bir şekilde takılmadan izleyebileceksiniz. Tabi internet hızı artınca paketten yenilen internet kullanım oranıda hıza eşit olarak artacak.

Bu noktada internet paketlerinin ucuzlaması veya TTnet’in uyguladığı AKK uygulamasının kalkması bekleniyor. Bir denklem yaparksa 2 GB internet paketi 20 TL ise 2 TL olabilir veya 2 GB olan bir paket ise 24 GB olabilir. Toplarlarsak teknoloji geliştikçe ve mobil internette ülkemizde gelişmeler sunuldukça internet sağlıyıcılarının paket fiyatlarını düşürmesi en mantıklı düşünce gibi duruyor. Ülkemizde 1 nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisinin aktif olması bekleniyor, bakalım operatörler bu geçişe kaç yılda ayak sağlayabilecekler göreceğiz.

4 thoughts on “4.5G Nedir ? Neler Değişecek ?

 • 26 Ağustos 2015 at 17:22
  Permalink

  Yazım yanlışı var 🙂

  Reply
  • 1 Kasım 2015 at 15:33
   Permalink

   Dalga geçip böbürleneceğine siteyle iletişime geçebilirdin.

   Reply
 • 26 Ağustos 2015 at 16:22
  Permalink

  Yazım yanlışı var 🙂

  Reply
  • 1 Kasım 2015 at 14:33
   Permalink

   Dalga geçip böbürleneceğine siteyle iletişime geçebilirdin.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir