4 Çekirdek İşlemcili Raspberry Pi 2 Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Raspberry Pi Foundation, Raspberry Pi 2’yi duyurdu. Yeni Raspberry Pi 2, Model B+ ile aynı boyuta ve fiyata sahip fakat 6 kat daha güçlü.

Raspberry Pi nedir bilmeyenler için; kendisi kredi kartı boyutlarında bir bilgisayar ve Linux (güzel haber ise aşağıda) çalıştırıyor. Amaç; herkese programlamayı öğretebilmek ve bilgisayar alım gücü olmayanlara 35$’lık fiyat etiketi sayesinde insanları bilgisayar ile tanıştırmak.

facebook müşteri hizmetleri

Raspberry Pi için bir çok Linux dağıtımı (bunlar arasında Raspbian (Debian Wheezy), Pidora (Fedora remix), Openelec, RaspBMC (XBMC Media Center) ve Arch Linux var.) mevcut. Ayrıca daha önceden yazdığım “Raspberry Pi Üzerinde Kullanabileceğiniz 3 İşletim Sistemi” adlı yazıyı okuyarak Raspberry Pi’nız için en uygun olan işletim sistemini seçebilirsiniz.

Gelelim yeni Raspberry Pi 2’nin özelliklerine. Üzerinde 900 Mhz hızında çalışan 4 çekirdekli ARM Cortex A7 işlemci bulunuyor. Ayrıca Raspberyy Pi Model B+’dan iki kat daha fazla RAM’e sahip Raspberry Pi 2, 1GB LPDDR2 SDRAM’e sahip.

Görünüm ve çıkış portları olarak Model B+’dan hiçbir farkı olmayan Raspberry Pi 2’de; 4 adet USB port, bir adet MicroSD kart girişi, Ethernet portu, HDMI 1.3 & 1.4 ses ve görüntü portu ve 5V microUSB port var.

Güzel haber ise; Microsoft’tan geldi. Microsoft’un sitesinden yapılan duyuruya göre, Raspberry Pi 2 ile birlikte Windows 10 işletim sistemini çalıştırabileceksiniz ve Windows 10 işletim sistemi, Raspberry Pi 2 için ücretsiz olacak.

Raspberry Pi 2’yi Türkiye’de Robotistan sitesi üzerinden 112,10 TL’ye (KDV dahil) satın alabilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir