4G Nedir, Ne İşe Yarar ?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Telefonlar ve operatörler her geçen yıl bir kademe daha gelişmeye devam ediyor. Bu noktada geçtiğimiz aylarda da ülkemizde aktif olan 4G büyük rol oynuyor. Son zamanlarda çıkan akıllı telefonlarda da 4G destekli model diye bazı söylemler geçmekte. Peki 4G nedir ? ve ne işe yarar ? gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Hızı 450 Mbps olan ve iletişim teknolojisinin gelişiminde büyük bir rol oynayan 4G/LTE teknolojisi nedir ?

facebook müşteri hizmetleri

4G nedir ?

4G’nin açılımını 4.nesil kablosuz iletişim teknolojisi diye açıklayabiliriz. 3G’ye göre kat kat daha hızlı ve kullanım kolaylığı açısından daha avantajlı bir teknoloji. 3G kullanımı hala bazı yerlerde sürerken 4G geldi 3G kullanılmayacak durumu olmayacak. 4G’nin el vermediği yerlerde 3G kullanımı hala devam edecek. 4G nedir derseniz kısacası daha hızlı kablosuz iletişim teknolojisi diyebiliriz. 3G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı bir alt yapıda bulunan 4G, 1Gbit hıza ulaşabiliyor ayrıca 4G WiMax ( IEEE 802.16 ) standartlarını kullanıyor.

Ramazan Ayı İnternet Paketleri

3G, 28Mbps/s hıza ulaşırken 4G ise 100 Mbps hıza ulaşıyor. İlerleyen zamanlarda 5G için çalışmalar sürerken onun ise tam 1000 Mbps gibi bir hıza ulaşması hedefleniyor. Ayrıca 4G nedir sorusuna bir diğer alternatif cevap ise görüntülü görüşmeler ve çeşitli canlı yayın araçlarında kullanılan yazılımlar bir adım daha hızlanacak ve daha fazla kaliteli görüşme olanağı sunacak. Yaklaşık olarak ülkemizde de 2016 yılından itibaren artık tam anlamıyla 4G kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir