5G Teknolojisinde Bir Türk!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ülke olarak mobil ve masaüstü bilgisayar teknolojilerinde piyasada bulunma oranımız sağlam adımlarla giderek artıyor gibi görünüyor. Artık 5G teknoloji konusunda bir Türk bilim adamımız Çin merkezli bir firmaya öncülük edecek.

Çin’in iletişim alanında en büyük firması Huawei, 5G standardı için Türk bilim adamının “Kutupsal Kodlar” ünlü buluşunu ana merkez alan yeni bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı. Kutupsal Kodlar buluşu, ilk olarak Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan aracılığıyla 2009 senesinde piyasaya sürülen bir makale ile cihan literatürüne kazandırılmıştı.

facebook müşteri hizmetleri

Bu yeni Türk buluşu, daha ilkin de Shannon Enformasyon Kuramı’nda 60 senedir kategorik olan bir problemi çözdüğü sebebi öne sürülerek Amerika merkezli uluslar arası bir bünye olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği (IEEE) aracılığıyla dü majör makale ödülüne layık görülmüştü.

Türk Profesör Erdal Arıkan, kendi buluşu hakkında bizlere şu bilgileri verdi;

“Bilginin kablolu ya da kablosuz bir komünikasyon kanalı üstünden aktarılması esnasında, sinyal sesi üzerinde çevreden gelen etkiler sebebiyle iletişimde hataların oluşması kaçınılmaz oluyor. Kutupsal kodlama yöntemi, bu hataları düzelterek yaklaşık yüzde sıfır yanılma payı ile haberleşmeyi sağlayan bir yöntem.”

Proje ile dayalı çalışmalarını 25 senedir sürdürdüğünü belirten Türk Profesör Erdal Arıkan, Bilkent Üniversitesi’nde uzun süredir eğitime devam etmesinin, buluşun başarısındaki payının makro bulunduğunu söyledi ve “Bu derece uzun sürecek araştırmaları ABD’de yapabilir miydim işte bundan emin değilim. Bilkent, temel araştırmalar yapmayı destekleyen çok özel bir kurum” diyerek ülkemizi araştırma ve geliştirme konusunda övmeyi de unutmadı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir