6 Basit Linux Komutu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Neredeyse 9 senedir Linux kullanıyorum. Pardus dağıtımı ile başlayan Linux macerama; Fedora, Debian, Ubuntu ve şimdilerde Elementary OS ile devam ediyorum. Elementary OS ile ilgili bir yazı da yazacağım. Önerileriniz varsa Techkafa Forum’dan yazabilirsiniz.

Sizlere vereceğim en temel ve en basit, öğrenilmesi gerekli 10 Linux komutu ile konsol üzerinde zorlanmayacaksınız. Linux zordur, her şey konsol üzerinden komutlarla yapılıyor, komut mu gireceğiz vb. gibi cümleler sarfetmeyin. Emin olun komut üzerinden yazacağınız bir dizi komutla zamandan tasarruf edeceksiniz.

sudo

İlk komutumuz sudo. Hiç konsoldan bir komut verip “Permission denied” hatası aldınız mı? Bu hata ile karşılaşıp ne yapacağını bilmeyen birsürü yeni Linux kullanıcıs, Windows’a geri dönüş yapıyor. Aslında çok basit olarak komutun başına ekleyeceğiniz sudo komutu ile yönetici hakkı kazanıp komutun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Linux üzerinde bir kullanıcının yönetici hakları olsa dahi, komutların yönetici seviyesinde çalışabilmesi için sudo komutuna ve kullanıcının şifresine ihtiyaç var. Bir nevi güvenlik katmanı olarak düşünülen bu yapı sayesinde sisteme zarar verilmesi zorlaşıyor.

Çalışan Komutu Durdurup, Sonradan Devam Ettirmek

Diyelim nano (nano, konsol üzerinden kullanabileceğiniz bir notepad programı) ile bir metin belgesi açtınız. Fakat başka bir işlem yapmanız gerekiyor. CTRL + Z tuşlarına basıp, o anki işlemi arkaplana atıp diğer işlerinizi haledebilirsiniz. Sonrasında fg komutu ile işleme geri dönebilirsiniz.

Önceden Belirlediğiniz Bir Zamanda Komut Çalıştırmak

Belli zamanda belli bir komut çalıştırmak istiyorsanız at komutu tam aradığınız şey.

Örnek olarak;

  • at 10:38 PM Fri
    at> cowsay ‘Tech Kafa’
    at> CTRL + D

komutları verilebilir. İlki, komutun çalışma zamanını veriyor. İkincisi verdiğimiz zamanda hangi komutu çalıştıracağımız. Üçüncüsü ise ilk komut sonrası çalıştıracağımız komut.

facebook müşteri hizmetleri
Örnek cowsay komutu
Örnek cowsay komutu

Cuma günü saat 10:38’de cowsay komutu ile konsola techkafa yazdıracağız. Sonrasında CTRL + D ile konsolu komut girilebilir hale getireceğiz.

MAN Sayfaları

MAN sayfaları bir nevi komutların yardım sayfasıdır. Komutların ne işe yaradığını, hangi argümanlara sahip olduğunu ve bu argümanlar sayesinde komutların ne işlevler kazandığını bulabilirsiniz.

Kullanımı oldukça basit. man komut şeklinde kullanacağınız man’i komut yerine yardım sayfasını açmak istediğiniz komutu getirerek çalıştıracaksınız.

man sudo komutunu verirseniz aşağıdaki sayfa açılacaktır.

sudo komutunun yardım sayfası
sudo komutunun yardım sayfası

htop Komutu ile Sistem Çalışan İşlemleri Görüntüleyin

htop sayesinde ne kadar işlemci gücü kullanıldığını, ne kadar RAM kaldığını, hangi işlemin sistemde fazla kaynak tükettiğini görebilirsiniz.

sadece htop komutunu vererek görüntüleyeceğiniz bu sayfadan CTRL + C tuşları ile çıkabilirsiniz.

htop-komutu
htop komutu

Kapanmayan İşlemleri Kapatma

Açtığınız müzik uygulaması kapanmıyor. Penceresi yanıt vermiyor olabilir. Sadece

  • xkill

komutu ile kapatabilirsiniz. Genelde sudo komutuna da ihtiyaç duyabilir xkill komutu. Komutu verdikten sonra yapmanız gereken x işaretine dönüşmüş olan fare imleci ile kapatmak istediğiniz pencereye tıklamak.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir