ABD’de 3D Yazıcıda İlk Hap ‘Yazdırıldı’ !

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yakın zaman protezler de dahil olmak üzere medikal sağlık ürünlerinin 3D basılmasına onay veren FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) Dünya’da ilk kez 3D yazıcıyla basılan hapların üretimine yeşil ışık yaktı.

Spritam olarak adlandırılan yeni ilaç, Aprecia Pharmaceuticals tarafından epilepsi nöbetlerinin kontrolü için geliştirildi. Şirket diğer ilaçları da kendi 3D platforumunda geliştireceğini açıkladı.

İlaçları yazdırmanın hassas dozajlardaki ilaçları katman katman yazdırmaya olanak verdiğini ve böylece daha güvenilir, daha sağlam olduğunu belirtti. . Bu yöntemle her gramajda hassas üretim yapılabiliyor ve 3D yazılmış haplar diğer oral ilaçlarla aynı şekilde çözünüyor.

facebook müşteri hizmetleri

Aprecia firmasına göre 2016’nın ilk çeyreğinde Spritam tüketiciye sunulacak.

aprecia

Kişiye Özgü Hap Şekilleri, 3D Basılmış Diş ve Çene

ZipDose adındaki başka bir firma farklı bir yazdırma yöntemiyle yüksek dozlardaki hapların yutulmasını çok daha kolay hale getirdiğini açıkladı. 1000mg’lık tabletler bireylere özgü şekillerde basılabilecek.

3D yazılmış tabletler hastanın tüm ihtiyaçlarına uyuyor çünkü klasik ilaçlardan ziyade hastaya tamamen uyarlanmış ilaçlar üretmek mümkün.

Central Lancashire Üniversitesinden Dr.Alhnan bu gelişmelerle artık ilaçların hastaya çok daha yakın yerde üretilmesi; dozajın ve hapın şeklinin hastanın o anki muayenesinde ihtiyacına göre belirleneceğini ifade etti.

Benzer metotlar sağlık alanında zaten kendini kanıtlıyor. Hâlihazırda yaralanma gibi durumlarda doktorlar bölgeye özgü implantlar yapmak için 3D yazıcı teknolojisini kullanmakta. Ve yine buna benzer şekilde diş doktorları hastaya özgü diş ve çene üretiminde 3D yazıcıları kullanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir