Akıllı Saatler Bilgilerinizi Sızdırıyor !

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Çin’de satılan ucuz akıllı saatlerin neden bu kadar ucuz olduğu ortaya çıktı. Ucuz diye aldığınız akıllı saatler tüm bilgilerinizi Çin’in emrine sunuyor! Çin, günümüzde ucuz alışverişin adresi olarak görünüyor. Hangi malzemeden yapıldığı belli olmayan Çin menşeli ucuz ürünler, insan sağlığı ile oynadığı gibi şimdi de kişisel verileri tehdit ediyor.

facebook müşteri hizmetleri

Neden ucuz? sorusunu sormadan satın alınan Çin menşeli popüler ürünlerin başında, fiyatı 15 ile 20 dolar arasında değişen U8 Watch adlı akıllı saat geliyor. Bluetooth üzerinden Android ve iOS cihazlar ile eşleşen U8 Watch, 1.48 inç dokunmatik ekrana sahip.

U8 Watch, verileri sızdırıyor mu?
Ortalama bir akıllı saatin sunduğu özellikleri barındıran U8 Watch’un neden bu kadar ucuza satıldığı Mobile Iron güvenlik firmasından Michael Raggo’nun araştırması sonucu ortaya çıktı.
U8 Watch, kullanıcıların yetkisi olmadan Çin merkezli IP adresine; telefondaki rehber bilgilerini gönderiyor. Ayrıca, SMS ve çağrı kayıtlarınız da otomatik olarak yine henüz belli olmayan bu IP adresine iletiliyor.

Şimdilik sadece rehber bilgilerinin karşı tarafa gönderildiği tespit edildi. U8 Watch gibi ucuz akıllı saatlerin telefondaki medya içeriklerini de sızdırabileceğini belirtelim. Kişisel veri güvenliğini hiçe sayan Çin menşeli teknoloji ürünlerinden mağdur olursanız, hiç bir muhatabınızın olmadığını belirtelim. Boşuna söylenmemiş “ucuz etin yahnisi yavan olur” diye…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir