Akıllı Telefon Cihazlarınızı Koruma Yöntemleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Piyasadaki akıllı telefonlar güncel işletim sisteleri ve gelişmiş teknik özellikleri ile gelişmeye devam ediyor. Fakat bu gelişmeler devam ederken bazı güvenlik açıkları meydana çıkabiliyor. Akıllı telefon firmaları, cihazlarını daha güvenli bir hale getirebilmek içi çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Fakat yinede telefonunuzdaki bilgiler bazen başkaları tarafından ele geçirilebiliyor. Biz sizler için akıllı telefonlarını daha güvenli bir hale getirebilmek için bazı yöntemler vereceğiz.

Misafir modu

Yeni aldığınız akıllı telefon modelinde ilk olarak bir misafir oturumu açın. Misafir modunda yetkileri kısabilirsiniz ve bir başkası cihazı istediğinde misafir modu şeklinde verirseniz, sizin istemediğiniz yerlere erişim sağlayamayacaktır.

facebook müşteri hizmetleri

GPS Özelliğini kapatmayın

Akıllı telefon’lardan en çok kullanan konu sosyal medya, üzerinden bir paylaşım yaparken GPS’i açıp paylaşım yaptığınızda uydu ile iletişime geçer ve olduğunuz konumu belirler. GPS‘i açık bırakarak herhangi bir çalınma veya kaybolma durumlarında önceden yüklediğiniz uygulama ile bilgisayarınızdan akıllı telefonunuzun yerini tespit edebilirsiniz.

Giriş Kilidi

Akıllı telefon modellerinin neredeyse hepsinde bulanan giriş kilidi ayarını aktif edin. PIN, şekil, yüz tanıma gibi özellikleri kullanarak erişimi engelleyebilirsiniz. Hatta yeni nesil bazı cihazlarda parmak izi tarayıcılı akıllı telefon modelleri geliyor diyebiliriz.

Uygulama İndirme

Google Play Store ve App Store üzerinde kullanacılara sunulmuş onbinlerce uygulama bulunuyor. Fakat akıllı telefon için hangi uygulama güzel gözükse her uygulamayı direk indirmeyin, özellikle üçüncü parti uygulamalar cihazınıza yazılımsal açıdan zarar verebilir. Diğer yandan sosyal medya ve diğer bankacılık uygulamaları ile giriş yaptığınızda indiridiğiniz zararlı yazılımlar giriş bilgilerinizi anlık olarak kötü ellere yollabilir. İndirmeden önce yorumlara bakmalı ve uygulamayı iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir