Akıllı Telefonda Klavye Kısayolu Nasıl Oluşturulur

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Akıllı telefonlar gün geçtikçe hayatımızda daha yer ediniyor. Özellikle telefon üzerindeki mesajlaşma programlarının artması ile birlikte mesajlaşmaların çoğalması beraberinde daha hızlı mesaj yazma ihtiyacını getiriyor.

Telefonların kelime tahmin özelliği bulunması ve en çok kullandığınız kelimeleri zaman içerisinde daha çok öne çıkarması sayesinde biraz daha hızlı yazı yazmak mümkün. Fakat daha uzun cümleleri hızlı yazmak veya bir telefon numarasını hemen yollayabilmek ister misiniz?

Hem Android hem de iOS tarafından bizlere sunulan ama bir çok kullanıcının haberi olmayan bir özellik hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bu sayede sadece atadığınız kısayolu kullanarak uzun bir adresi veya telefon numarasını çabucak girmeniz mümkün.

Android’de Nasıl Klavye Kısayolu Oluşturulur

android-connected-fragmentation

facebook müşteri hizmetleri

Android üzerinde kısayol oluşturmak için ilk gereken standart Android klavyesidir. Ayarlar kısmındaki Klavye ve Giriş kısmında bulunan klavyenizin Google klavyesi olması gerekiyor. Samsung klavyeleri veya başka bir üçüncü parti klavye ile bu özelliği kullanamazsınız. Eğer klavyeniz uygunsa Ayarlar->Dil ve Giriş->Kişisel Sözlük kısmına gidin. Kişisel Sözlük altında açılan listede “+” işaretine bakarak ilk kısma cümlenin veya numaranın tamamını, ikinci kısma ise istediğinizin kısayolu ekleyin. Maksimum 50 karakteri destekleyen kısayolunuz hazır.

iOS’da Nasıl Klavye Kısayolu Oluşturulur

ios8_hero

iOS telefonlardan birine sahipseniz kısa yol eklemek için Ayarlar->Genel->Klavye Yolu aşamalarını takip edip Kestirmeler bağlantısına girmeniz gerekiyor. Burada karşınıza iOS içerisinde mevcut olan kısayollar çıkacaktır. Sağ üstte bulunan “+” düğmesi ile yeni bir kısayol ekleyebilirsiniz.

Android telefonların aksine iOS üzerindeki kısayolunuzda herhangi bir karakter sınırlaması bulunmayan iOS‘da üç harflik bir kısa yola ev adresinizi bile yazabilirsiniz.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir