Android 5.0 Lollipop İle Yepyeni Bir Deneyime Hazırlanın

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Motorola Nexus 6 ile birlikte piyasaya çıkışını yapan Android 5.0 Lollipop güncellemesiyle birlikte, Android tamamen yenileniyor ve şekil değiştiriyor.

Nexus 6 ile birlikte resmen çıkış yapan yeni Android 5.0 Lollipop kullanıcıların beğenisine sunuldu. Eğer yeni Android sürümü ile birlikte ne gibi değişiklikler yapıldığını ve sizleri ne tür yeniliklerin beklediğini öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız yazıya buyurun.

Arayüz

nexus-6-product-photo-640x353

Android 5.0 görsel olarak, daha önce tanıdığınız Android sürümlerine hiç benzemiyor. Eskiden alışık olduğumuz gölgeler, renkli camlar ve neon efektleri yerini, daha canlı, havalı ve parlak renklere bırakıyor. Animasyonlar ise kullanıcının gözüne sokulmaktan öte, etkileşimi anlamlı hale getirmek isteyen bir şekle bürünmüş.

Eğer daha önce Android kullandıysanız, kaybolmak konusunda endişelenmeyin. Temel parçalar olan, kilit ekranı, bildirim çubuğu, ve ana sayfa ekranı hala yerli yerinde duruyor. Ama yeni başlayanların arayüzde kaybolmalarını engellemek Lollipop’un ana görevi ve bu sebeple çok daha kullanışlı bir arayüz geliştirmişler.

Ana ekranda göze çarpan ilk değişiklik navigasyon düğmeleri. Geri düğmesini üçgen, ana ekran düğmesini daire ve son kullanılanlar düğmesi ise kare ile temsil ediliyor. Ekranın alt ve üst kısımlarındaki gölgelendirmeler kaldırıldığından dolayı, arka plan daha net gözüküyor.

Android-L-screenshots-Notification-cards_thumb

Bildirim ekranında alınan bildirimler, içerisinde fotoğraf önizlemesi gibi, daha ayırt edici öğeler kullanıyor. Beyaz arkaplan normal bildirimler için kullanılırken, multimedya uygulamalarının oynatma bildirimleri siyah bir temaya sahip. Ayrıca genişletilebilir bildirimler sayesinde, aldığınız bildirimin içeriğini kolaylıkla görebiliyorsunuz.app_pane.0

Bir uygulamadan ana ekrana döndüğünüzde ekranın altına inen uygulama görüntüsü, tekrar açtığınızda ekranın altından yükseliyor. Ana ekranda klasör açtığınızda karşılaştığınız animasyon, tüm uygulamaları görüntüleme animasyonlarında da kullanılıyor. Bu sayede, Android’in ana ekranı ile çalıştırılan program arasında, bir çeşit devamlılık etkisi yaratıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Uygulama klavyesinin tuşlarından, dokunduğunuzda mürekkep efekti ile yayılan dokunma geri bildirimine, tamamen devamlılık üzerine çalışılmış. Lollipop ile birlikte Android’in eski versiyonlarındaki, sanki öylesine bir araya toplanmış hissiyatı uyandıran, bölük pörçük dizayndan kurtuluyor.

 

Özellikler

android-l-notifications

Lollipop’un değişen bazı özelliklerini daha ekran kilidini açmadan bile görebiliyorsunuz. Telefon kilitli durumdayken ekranda gelen bildirimler gözüküyor. Bu sayede basit bir bildirim için ekran kilidini açmak zorunda kalmıyorsunuz. Çok az pil tüketen bu özellik, bazı gizli kalmasını istediğiniz bildirimleri filtrelemenize veya tamamen kaldırmanıza da fırsat tanıyor.
Kullanıcının cihazı etkin hale getirme sırasında zaman kaybetmesini engellemek isteyen Android 5.0, bu konuda en büyük değişikliği kilit ekranında gösterilen bildirimler. İkinci seçenek olarak ise Smart Lock özelliği geliyor. Ekran kilidini çözmek için kullanılan PIN, şekil veya şifre girişini yapabilmek için öncelikle ekranı yukarı doğru kaydırmanız gerekiyor. Ya da yeni eklenen Smart Lock özelliği ile doğrudan açma şansı sunuluyor. NFC çipleri, insan yüzünü tanıma veya Bluetooth cihazları ile çalışabilen Smart Lock, ekran kilidini aşmanızı sağlıyor. Yanınızda bulunan Bluetooth kulaklıkları cihazınıza bağladığınızda, kulaklıklar cihaza bağlı olduğu sürece ekranınızın kilidini rahatlıkla açabileceksiniz. Bu özellik için Bluetooth ile başladığınız akıllı saat gibi cihazları da kullanabiliyorsunuz.

Multitasking listesinde son açtığınız programları bulmak çok daha kolay
Multitasking listesinde son açtığınız programları bulmak çok daha kolay

Multitasking seçicisi de daha kullanışlı hale gelmiş. Artık listeyi yukarı doğru kaydırarak açmak istediğiniz programı aramak yerine, önceden açtığınız programlara hızlıca göz gezdirebileceksiniz.

Son olarak ise, KitKat sürümünde kaldırılan bir özellik olan, uygulamalarda SD kart depolama desteği, Lollipop ile birlikte geri dönüyor. Artık uygulamaları dahili veya harici depolama alanlarında bulundurabilecek, microSD destekleyen bir telefonunuz varsa, çevrimdışı kullanmak istediğiniz şarkılar ve benzeri uygulama verilerini bu kartlara kaydedebileceksiniz.

Kilit ekranının bir diğer güzel yeniliği ise, telefonu şarj cihazına bağladığınızda tam olarak dolmasına ne kadar süre kaldığını göstermesi. Eskiden bu iş için kullanılan widget lar ise tamamen kaldırılmış durumda.

Sonuç

Android 5.0 Lollipop ile büyük bir adım atıyor. Dizayn ve kullanım açısından oldukça başarılı bir çok yenilik getiriyor. Hala bazı problemleri var. Yazılım hataları yüzünden Smart Lock sorunlu çalışabiliyor. Yeni klavye tuşları, çok güzel gözükmelerine rağmen, yeni kullanıcıların rahat yazı yazmasına engel olabilecek bir tasarıma sahip. Ayrıca eski kullanıcıların alıştığı bazı özelliklerin yerinin değişmesine fazla memnun olmayacaklarını tahmin ediyoruz.

Bu saydıklarımızın hiçbiri Lollipop’un şimdiye kadarki en başarılı Android çıkışını yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Bundan sonra ne kadar başarılı olacağı ise, tasarımcıların Android 5.0 ile gelen yeni araçları nasıl kullanacağına bağlı olacak.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir