Android M Duyuruldu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Geçtiğimiz gün başlayan Google‘ın geleneksel konferansı Google I/O, meyvelerini vermeye başladı. Android için gelecek yeni uygulamaları tanıtan Google en son ise Android M bombasını patlattı. Android 5.0 Lollipop‘un yerini alacak olan Android M özellikle iç kısımdaki geliştirmelere odaklanmış gibi görünüyor.

Yeni Android sürümünün getirdiği yeniliklerden ilki çok şikayet edilen uygulama izinleri. Android tarafının en çok eleştirilen konularından birisi olan uygulama kurarken ne olduğunu bile anlamadığımız onlarca izin istenmesi tarihe karışıyor. Yeni sürümde artık uygulama izinleri mikrofon, kamera gibi belli başlıklar altında toplanacak. Kullanıcı uygulamayı kurmadan önce bunlardan istediğine izin verebilecek. İzinler bir kere istenecek ve bir daha kullanıcı rahatsız edilmeyecek.

facebook müşteri hizmetleri

Bir diğer yenilik ise Chrome Custom Tabs. Pinterest‘in mobil uygulaması üzerinden tanıtılan bu özellik herhangi bir linke tıklandığında uygulamaya göre kırpılmış bir Google Chrome sekmesi açıyor. Bununla beraber Custom Tabs asıl Chrome hesabınızdan sık kullanılanlar ve kayıtlı şifrelerinizi de bulabiliyor.

iPhone 5‘ten beri mobil dünyasında iyice yer etmeye başlayan USB type-C de Android M ile birlikte Android’deki yerini alacak. Daha hızlı şarj ve veri bağlantısı sağlayan USB type-C Android telefonlarda varsayılan USB girişi haline gelecek ve Android M ile beraber piyasaya sürülecek tüm telefonlarda type-C girişi yer alacak.

Başta da belirttiğimiz gibi Android M görsel tasarımdan ziyade iç geliştirmelere odaklanmış durumda. Yani görsel olarak Android 5.0 Lollipop‘tan çok da farklı olmayacak olan sürüm iç özellikleri ile kendini gösterecek.

Android M işletim sistemi asıl ismi ve numaralandırmasıyla sonbahar aylarında yeni Nexus cihazlarıyla birlikte kullanıma sunulacak. Önizleme sürümü ise Nexus 5,6,9 modelleri ve Nexus Player için kısa süre sonra indirmeye sunulacak. Güncellemeler ise üreticiler tarafından duyurulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir