Android Mi iOS Mu Saçmalığı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Merhaba arkadaşlar, ben Tech Kafa’dan Oğuz. Bundan sonra Tech Kafa Blog yazıları kategorisi altında sizden gelen soruları yanıtlamaya ve yardımcı olmaya çalışacağız. İlk konumuz ise uzun zamandır farklı şekillerde gelen Android mi daha iyi iOS mu daha iyi?

Öncelikle baştan belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki görüşüm, daha başlangıçtan sorunun çok yanlış ve gereksiz olduğudur. Bu anlamda aşağıda bu sorunun neden yanlış olduğuna ve aslında Android ve iOS’un iyilik karşılaştırmasından ziyade hangi isteklerinize göre tercih edilmesi gerektiğine değineceğim.

Android Mi iOS Mu Saçmalıktır!

Yukarıda da değindiğim gibi bu soru benim gözümde oldukça saçmadır. İki platformun da birbirinden iyi ve kötü yanları sıralanabiliyor olsa da farklı ihtiyaçlara karşılık verdiklerinden kıyaslamanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Kişisel olarak bana da “iOS’u çok seviyorsun, hep iOS oyunları inceliyorsun” gibi yorumlar geliyor. Ben iOS’un arayüzünü, Android’in de işletim sistemini beğeniyorum. İkisi arasından iOS’u tercih etmemin yegane nedeni tasarıma çok önem veriyor olmam. Başka bir nedeni yok.

Neye göre Android, neye göre iOS?

Bu başlık altında da Android mi tercih etmeyelim yoksa iOS mu gibi sorularla gelen arkadaşlara yanıt vermeye çalışayım. Her şeyden önce iki sistemin de birbirinden farklı artı ve eksi yönleri olduğunun bilincine varmak gerekir. “Android çöp” yada “iOS zengin işi, yoksa bi halta yaramaz” gibi yorumları yapan biriyseniz yazının bundan sonraki kısımlarının size hitap etmediği belirtelim.

Mobil cihazlarınızda olmasını istediğiniz gereksinimlere göre iki platformu da ayrı ayrı değerlendirelim:

( Aşağıda verdiğim yanıtlar benim kişisel yanıtlarım olsa da genel kabul görmüş gerçeklerdir )

Tasarım:

Eğer cihazınızın tasarım olarak keskin hatlara ve güzel bir arayüze sahip olmasını istiyorsanız benim önerim iOS’u tercih etmeniz. Android için çıkan birçok uygulama ile arayüz konusunda çok güzel tasarımlar elde edilebiliyor olsa da hala bir iOS arayüzü olabildiğini düşünmüyorum.

facebook müşteri hizmetleri

Özgürlük:

“Akıllı telefonumda her şeyi yapabilmeliyim” , “İstediğimi ekleyip, istediğimiz silmeli gerekirse sistem ayarlarıyla oynayabilmeliyim” diyorsanız kesinlikle tercihiniz Android olmalı. iOS ‘un kapalı bir kutu olduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Android platformunda root gibi işlemlerle telefona müdahale ettiğinizde çok güzel sonuçlar alabilmenize rağmen iOS cihazlarda Jailbreak ile dahi Android platformundaki o özgürlük ortamını yaklayamazsınız.

Fiyat:

Akıllı telefon tercihinin en önemli kısmını oluşturan fiyat aralığı içerisinde yukarıdaki sıraladığım ve aşağıda da sıralamaya devam edeceğim maddeler sonrasında kararınızı verdiyseniz, uygun fiyatlı cihazlar için ürün yelpazesi çok daha geniş olan Android platformunu tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Birçok markada Android işletim sistemini görebiliyorken, iOS işletim sistemini yalnızca Apple ürünlerinde görebilmekteyiz ve biliyoruz ki fiyatları herkesin karşılayabileceği cinsten değil.

Uygulama Çeşitliliği:

Bu nokta son dönemde iki platformda da aynı şekilde ilerliyor. Birçok firma tek uygulama çıkarmak yerine her iki platforma hatta sık sık Windows Phone üzerinden de uygulamalarını çıkarıyor. Bu yüzden uygulama çeşitliliği söz konusu olunca iki platformun da sizi tatmin edebileceğini söylemek mümkün. Uygulamalara müdahale gibi fikirleriniz de varsa Android platformunu tercih edebilirsiniz.

Kullanım Sıklığı ve Şarj:

Bu konuda çok yorum yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum bile. iOS cihazlar bu konuda Android’in çok çok gerisinde kaldı ve hala yetişebilecek gibi durmuyor. Çok sık telefon kullanıyor ve şarjınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız ürün yelpazi olarak daha geniş olan Android cihazlara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Maddeleri bu şekilde uzatarak devam etmek, teknik detaylara da inmek mümkün ancak yazıyı daha fazla uzatmadan bu noktada bitirmek ve ana fikrimizi tekrar vurgulamak istiyorum.  Mobil cihazların hayatımızın her alanında yoğun bir biçimde bulunmaya başlaması ile birçok insan da bu konularda yorumlar yapmaya başladı. Haliyle konu ile ilgili çok da bilgisi olmayan yalnızca aldığı cihazda o sistem var diye işletim sistemi savunuculuğuna geçen ilginç bir kitle oluştu.

Siz siz olun, alacağınız telefonun size verebilecekleri ve yukarıdaki maddelerde bahsettiğim noktalara dikkat edin. “iOS daha iyi”, “Android her türlü döver” gibi yorumları yapan kişilerden de kesinlikle cihaz konusunda bilgi almayın. Belli ki kendi de bilmiyor 🙂

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere. Sizin de merak ettiğiniz ve “Şu konuyu da anlatsana bi'” dediğiniz bir sorunuz varsa iletin, buradan cevaplamaya çalışalım.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir