Android ve İOS’da Güvenlik Açığı Bulundu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Telefon işletim sistemi üreticileri olan Android ve İOS sistemlerinin daha stabil ve güvenli bir halde çalışabilmesi adına yoğun bir gayret gösteriyorlar. Android ve iOS akıllı cihazları mobil pazarda güvenlik konusunda daima birbirine taş atmakta. Fakat Android ve iOS’te yeni bir güvenlik açığı bulundu! Dünyada en çok kullanıla mobil işletim sistemlerinin başında iOS ve Android gelmekte. Her iki platform da performans, hız, stabilite veya değişik bir çok yönden kıyaslanmakta. Bu testlerin içinde bir de güvenlik var.

facebook müşteri hizmetleri

Bazı firmaların “güvenli telefon” veya “güvenli uygulama” ürettikleri bu zamanda Android ve iOS cihazlarında yeni bir açık bulundu. Fakat bu güvenlik açığı göz ardı edilebilir cinsten değil. Ortaya atılan rapora göre eğer kişi hakkında mahkeme kararı çıkarsa eski sürümlere sahip iOS ve Android cihazlara uzaktan erişim kurulabiliyor. Yani mahkeme kararı doğrultusunda Google ve Apple sizin cihazlarınıza uzaktan erişebilir.

Şu anda Amerika için geçerli olan bu uygulamanın zamanla tüm dünyada yayılması muhtemel. Ama bu olay yalnızda firmaların eski sürümlerinde gerçekleştirilebiliyor. Bu uygulamanın adı “Tam Disk Şifreleme” özelliği. Fakat bu özellik Android 5.0 ve iOS 8 üstü mobil cihazlarda gerçekleştirilemiyor. Eski sürüme sahip bir Android cihaz ve iPhone cihazına sahipseniz sizde bu güvenli tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuyu bir örnekle açıklarsak; sizin bir suçunuz var ve mahkeme kararı ile telefonunuzun incelenmesi kararı çıktı. Sizin cihazınız Android 5.0 veya iOS 8 mobil işletim sistemleri ve üstü bir sürüme sahip değilse bir komutla cihazınızın şifresi sıfırlanabiliyor ve verileriniz erişime açık hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir