Apple 1. Dönem Satış Sonuçlarını Açıkladı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Apple sonunda 2015 yılının ilk dönemi finansal satış sonuçlarını açıkladı.

Apple mali takvimine göre 2015 yılı ilk çeyrek dönemi olarak adlandırılan rapor, 2014 yılının son üç ayını kapsıyor. Raporlara göre, Apple oldukça büyük başarılar elde etmiş.

Şirket Geliri

Son üç ayda gelirini 74.6 milyar dolara yükseltmeyi başaran Apple, net karı ise 18 milyar dolara çıkartmış. Çin’de 16 milyar dolarlık gelir elde eden şirket, Avrupa’da 17 milyar dolar kazanırken, en yüksek gelirini 30 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri içerisinde elde etmiş durumda. Yıllık gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 145 artış gösterirken, yılın tamamına göre yüzde 33 artıyor.

facebook müşteri hizmetleri

iPhone Satış Rakamları

Firma iPhone satışlarında da rekor kırmayı başarıyor. Beklendiği üzere 70 milyon barajını geçmeyi başaran cihaz, 74 milyondan fazla satış gerçekleştiriyor. Son çeyrekte iPhone 6 serisinin çıkması ile birlikte, bir önceki döneme göre yüzde 90 artış gerçekleştirilirken, yılın tamamına göre satış artışı ise yüzde 46 olarak gerçekleşmiş.

iPad Satışları

Son dönemde iPad satışları da düzelmiş gibi gözüküyor. Yeni satışa sunulan iPad Mini 3 ve iPad Air 2’nin etkisi, bir önceki döneme göre yüzde 74 oranında bir artış olarak görülüyor. Yılın genelinde ise azalma oranı yüzde 18 olarak karşımıza çıkıyor.

Apple geçtiğimiz Kasım ayında bir milyar üretim barajını geçmişti. Hatta üretilen 1 milyarıncı cihaz olan 64 GB iPhone 6 Plus’ın, Apple merkez binasında saklandığı biliyor. Konferans sırasında cihazların satış rakamlarından bahsedilirken, Apple CEO’su Tim Cook satışlarda da bu barajı geçtiklerini açıkladı. Apple geçtiğimiz dönem içerisinde 1 milyarıncı iOS cihazını da satmış oldu.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir