Apple İnsansız Sürüş Yapan Araba Yapıyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Uzunca bir süredir kendi kendini sürebilen araba iddiaları ortaya atılıyor. İddia edilen şirketlerden de herhangi bir ses seda çıkmadığından dolayı yavaş yavaş çürüdüğü düşünülen iddialar şimdi resmi olarak açıklandı ve iddialar yeniden gündeme oturdu. Apple, kendi kendini sürebilen bir araç yapacak.

Özellikle bilim kurgu filmlerinden gözümüzün alışık olduğu kendi kendine sürüş yapabilen araçlar artık yalnızca filmlerde yada hikayelerde olmaktan çıkıyor. Anlık kararlar verebilen, acil durumlarda kıvrak hareketler edebilen yani kısacası şimdiye kadar görmediğimiz kadar gelişmiş bir yapay zekaya sahip olması gereken araba, son zamanlarda bu tür araçları bir çok firmanın yapıp deneme aşamasına soktuğunu görüyoruz. Bu sürekli olarak deneme yapan firmalar arasında Apple’ın da adı oldukça sık bir şekilde anılsa da herhangi bir kanıt olmadığı için bir şey denmiyordu.

facebook müşteri hizmetleri

Mayıs ayında Apple mühendislerinin gizli “Özel Proje” adlı projesinin ekibi, GoMentum Station’ın yetkilileri ile buluştu. Bu buluşmanın ardından San Francisco yakınlarındaki 5.000 metrekarelik eski deniz üssü olarak kullanılan alan, proje için yüksek güvenlikli bir test alanına dönüştürüldü.

Böyle bir olay gerçekleştirildikten sonra tabi ki gözler Apple’ın insansız sürüş yapabilen araba yapmaya çalıştığına gelmişti ancak Apple’dan herhangi bir açıklama yada en azından bir ses dahi çıkmadığından dolayı bu sefer dikkatler projenin adı olan GoMentum’un ne anlama gelebileceğine toplandı.

GoMontum tarafından yapılan açıklama: “şuan tam olarak bişey söyleyemiyoruz fakat elimizdeki teknolojiyle neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz.” yönünde olunca da ortada bir kendi kendini sürebilen araç projesi olduğu kesinleşti.

Projenin detaylı tanıtımının ne zaman yapılacağı belli değil.

Kaynak : The Guardian

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir