Apple iPhone 6 Satışları Samsung ile Kafa Kafaya

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Çıktığından beri bir çok tartışmaya konu olan iPhone 6’nın satış performansı herkesi etkiliyor. 2014’ün son çeyreğindeki satış rakamları Apple’ı Samsung ile aynı seviyeye getirmiş durumda. Son çeyrek boyunca iki firma da 74,5 milyon mobil cihazı sevk etti ve yine iki firma birden pazarın yaklaşık %20’lik kısmını ellerinde tuttular.

facebook müşteri hizmetleri

Bu satış rakamları Apple için oldukça büyük bir anlam ifade ediyor çünkü geçen sene İphone 5s ile pazarın %17,6’sını elinde tutabilmişti. O dönem de Samsung’un pazar payı ise %30’du. Apple’in CEO’su olan Tim Cook yıllık finansal durum değerlendirilmesi yapılan toplantı esnasında iPhone’a olan talebin şaşırtıcı rakamlara ulaştığını, kendi yüksek beklentilerini aştığını belirtti. Cook aynı zamanda küçük iPhone 6 modelinin diğer modellerden daha çok ilgi gördüğünü fakat bazı bölgelerde de iPhone 6 Plus’ın tercih edildiğini söyledi.

Amerika iPhone 6 satışlarında listedeki birinciliğini korusa da Apple’ın satışının artmasında Çin’in de büyük etkisi oldu. Samsung ise üst düzey cihazlarda pazar payını iPhone 6’ya kaptırırken orta ve alt düzey cihazlarda payını Huawei ve Xiaomi’ye bıraktı.

2014’ün tamamına baktığımızda Samsung’un pazar payının %24,7’sini Apple’in ise %15’ine sahip olarak piyasa ikincisi olduğunu görüyoruz.

Piyasa da üçüncü gelen firma ise geçtiğimiz sene Motorola Mobility’i Google’dan satın almış olan Lenovo. Lenovo’nun pazar payı %6,5’e yükselirken dördüncü sırada ise %6,3 ile Huawei var.

Akıllı telefon pazarı ise geçtiğimiz senin son çeyreğinde %31 büyüdü, sevkıyat rakamları ise 380,1 milyon oldu.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir