Apple, Mac OS X’teki Açığı Kapatıyor!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kısa bir süre önce MAC’te bulunan ve hacklenen açık kısa sürede büyük ses bulmuştu. Bu durum önümüzdeki güvenlik güncelleştirmesiyle kapanacak gibi duruyor. Apple bu açığı kapatmak için çoktan yamayı hazırladı ve kısa sürede yayınlayacak.

Temmuz başında ortaya çıkan ve kod adı DYLD olan, Mac sisteminde yönetici haklarını kullanarak tüm sisteme sızabilen ve sistemde dışarıdan bir program çalıştırabilen virüs ciddi bir tehlike kabul edilmişti. Guardian’a göre hâlihazırda ‘doğa’da yani pek çok sistemde çoktan adware yükleyiciler cihazlarla oyun oynamaya başladı bile.

Cevap olarak, Apple bir sonraki güncelleme olan –muhtemelen adı- OS X 10.10.5 olan paketle bu açığı kapatacak. Virüsten sonraki ilk güvenlik güncelleştirmesi bu yamayı içermiyordu. Guardian’a göre bu konuda hala endişeler mevcut: açık sonbaharda tam sürümü yayınlanacak olan El Capitan’a kadar çözülemeyebilir.

facebook müşteri hizmetleri
DYLD Virüsü(Temsili değil.)
DYLD Virüsü(Temsili değil.)

Apple Açıklar Konusunda Yavaş Davranıyor.

Apple çok uzun zamandır Windows’tan da güvenilir olduğunu herkese göstermişti.(Evet bana bile.) Ancak bu açık bir ilk değil. Sadece bu virüs bir ilkti. Windows XP’den beri sıkça bulunan açıklar ve yayılan virüsler her zaman Microsoft’u yama(lar) yayınlamaya zorladı. Yani Microsoft bu duruma zaten aşina oldu. Lakin Apple bu konulara biraz yabancı. Geçmişte de Mac cihazlarda pek çok ciddi açık bulunmuştu. Örneğin “gotofail” Nisan 2014’te sıkça adından bahsettirdi, Geçtiğimiz Ekim ayındaysa “Shellshock” ya da “Bash” adındaki açık ortaya çıktı ve 3 isimsiz açık da Google’ın Project Zero Güvenlik Timi tarafından Ocak ayında bulunmuştu. Bu açıkların kapanması konusunda Apple’ın yavaş kaldığını düşünen kullanıcılar çok endişelenmişlerdi.

Yakın zamanda çıkacak güncellemeyle açık kesin olarak kapanacak mı yoksa virüs yaşamaya devam edecek mi hep birlikte göreceğiz. Antibiyotik isteyen var mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir