Assassin’s Creed Syndicate Duyuruldu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ubisoft‘un yıllık tarih dersi olan Assassin’s Creed serisinin yeni oyunu Assassin’s Creed Syndicate dün yapılan bir canlı yayın ile duyuruldu. Uzun süre Assassin’s Creed Victory adıyla söylentilere malzeme olan oyun Victoria İngilteresinde 1868 yılında geçiyor.

Öncelikle oyunun hikayesi ile başlayalım. Şimdilik hikaye hakkında derin bilgiler verilmese de gelen bilgilere göre oyun tıpkı Martin Scorsese‘nin Gangs of New York filmindeki gibi çete savaşlarını konu alacak. Londra’yı ele geçiren tapınakçı çetelerini teker teker yok etmeyi konu alan oyunda tıpkı Brotherhood‘daki Borgia kulelerini yakıp bölgeyi kurtardığımız gibi Syndicate‘te de tapınakçı bayraklarını yakarak o bölgeyi özgürlüğüne kavuşturacağız.

Oyunun baş karakter faktörü daha ilgi çekici. Eski oyunlarda yalnızca bir baş karaktervarken Syndicate ile birlikte iki baş karakter var. Jacob Frye ve ikiz kardeşi Evie‘nin baş karakter olduğu oyunda şimdilik yalnızca erkek kardeş Jacob‘ı yöneteceğiz gibi görünüyor, zira Evie‘yi yöneteceğimiz hakkında herhangi bir bilgi yok.

Oyunun dövüş mekanikleri de devrin özelliklerini yansıtacak şekilde dizayn edilmiş. Artık oyunda kılıç yok, olması gereken de bu zaten. Victoria döneminde silahlar kılıçları gölgede bırakınca haliyle Ubisoft da böyle bir tarihi aksilik yapmak istememiş (Aynı adamlar Ezio’yu Kapadokya’ya gemiyle götürdü ama boşverin). Kılıç yerine uzun ve geniş bir bıçak (pala desek yerinde olur sanırım) kullanan Jacob‘ın cephanesinde bir de altıpatlı var. Sanırım ilk kez bir Assassin’s Creed oyununda bu kadar gelişmiş bir silah kullanacağız. Eski oyunlarda da tabancalar vardı ama doldurulması uzun sürdüğü için çok fazla tercih edilmiyordu. Tabii altıpatlı ve pala demişken assassin’lerin sembolü olan hidden blade‘i ve oyunun tanıtımında büyük rol oynayan muştayı da unutmamak gerekiyor. İşte bu tür silahlar ile beraber daha hızlı bir dövüş sistemi vaadeden Syndicate’te umarız eski oyunlardaki gibi yine çemberin içinde teker teker asker öldürmeyiz.

facebook müşteri hizmetleri

ac-victory (1)

Açıkçası benim Black Flag‘den beri bizzat hoşuma gitmeyen bir mesele var; gizlilik tabanlı bir bölüm olmadığı sürece karakterler kapüşonu takmıyor ve Syndicate ile birlikte bu daha derin hale gelmiş durumda. Normal şartlarda kafasında bir şapkayla gezen Jacob stealth mode‘u aktifleştirince şapkasını cebine koyup (evet) kafasına kapüşonu geçiriyor. Onun dışında şapkaya alışmanız lazım.

Oynanış dinamikleri de döneme bağlı olarak elden geçirilmiş durumda. Oyunda taşıt olarak at arabası ve tren kullanabileceğiz. Gameplay videosundaki anlatıcının özellikle gösterdiğine göre at arabasını çok çarparsak bir yerden sonra darma duman oluyor. Bunun dışında at sürmek oyuna geri dönecek gibi görünmüyor, Londra’da at mı kaldı azizim Allah aşkına?

Özet geçmemiz gerekirse oyun eğer bu haliyle çıkarsa (ki çıkmayacak, kandırmayalım kendimizi) muazzam bir oyun olarak karşımıza çıkacak. 23 Ekim‘de raflara düşeceği duyurulan oyunun bir de collector edition paketi duyuruldu. Yeni haberler için bizi takip etmeye devam edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir