ATM’lerde Görünmez Hırsız

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yeni bir gün, yine ve yeniden bir hack yöntemi daha ortaya çıktı. Kurnaz ATM hackerları kart bilgilerini toplayacakları yeni bir sistem geliştirdi. İncecik bir kart şeklinde tasarlanan “shimmer” ATM’lerdeki kart slotuna yerleştiriliyor ve teknik olarak kurcalanmadıktan sonra tamamen görünmez oluyor.

Uzun yıllardan beri hackerlar kredi kartlarımızın verilerini çalabilmek için pek çok yöntem geliştirmeye çalışıyor. Bu seferki yöntem ise hayli gelişmiş durumda ve uzmanlar hala tam olarak çözemedi. Kim tarafından tasarlandığı ve nasıl yerleştirildiği araştırılıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Meksika’da bir ATM’de rutin kontroller sırasında keşfedilen cihazın henüz herhangi bir donanımla ya da başka bir özellikle desteklenip desteklenmediği bilinmiyor. Görünüşe göre cihaz bir sim kart okuyucu kullanıyor. Bu özel aygıt kartınızın tüm verilerini okuyabiliyor ve kendi çipi üzerinde kaydedebiliyor. Hackerlar kaydedilen bu verileri daha sonra kartı kopyalamak veya kartın manyetik şeridindeki verileri okuyabilmek için kullandıkları belirtiliyor. Açıkçası çip uzmanlara göre fazla karmaşık ve kolaylıkla işlevlerini çözemediler. Buna bağlı olarak henüz nelerin çalınmış olduğu dahi bilinmiyor. Bu cihazın kullanıldığı ATM’ye takılan hiçbir kartın güvenliği garanti edilemiyor.

shimmeriç
Meksika’daki ATM’den çıkartılan cihaz.

Siz de ATM dolandırıcılarından bir nebze uzak durabilmek ve aynı zamanda işlerinizi daha kolay halledebilmek için telefonunuza bankanızın uygulamasını indirip QR kod tarayarak paranızı çekebilirsiniz. Belki de en iyi güvenlik yöntemi olarak yanınızda el feneri ve cımbız taşımalısınız. Yalnız cımbızla cihazı kurcalarken güvenlik güçlerine yakalanırsanız durumu açıklamanız biraz uzun sürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir