Bilgisayar Performansları İyi Değil

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bilindiği üzere oyuncular açısından konsolların aksine bilgisayarların gösterdiği performans biraz daha farklı ve çeşitli. Belki de milyonlarca çeşit bilgisayarın bulunması ve her ayrıntısına kadar kişiselleştirilebilir olması sebebiyle oyucular konusunda oldukça çeşitli alternatifler karşımıza çıkıyor. Özellikle ülkemizdeki vergilerden dolayı ise teknolojik parça alış verişlerinde artan vergi ve fiyatlardan sonra son nesil parçalarını alıp yeni nesi oyunları oynamak ülkemiz şartlarında oldukça zor bir iş haline geliyor. Valve’da bunun üzerine bir araştırma yapmış ve bulduğu sonuç oldukça şaşırtıcı bir şekilde bu durumun bir tek bizim ülkemizde olmadığını gözler önüne seriyor.

facebook müşteri hizmetleri

Bu araştırma da Valve, Steam üzerinden ulaştığı bilgisayar oyuncularının donanım verilerine göre Steam kullanıcılarının büyük çoğunluğu oyunlarını 1080p çözünürlükte oynayamıyor. Hepimizin gördüğü, 2K, 4K ve hatta 8K çözünürlükler, birden fazla ekranla oyun oynayanlar PC oyunculuğunun çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Günümüzün standart çözünürlüğü olarak kabul edilen 1080p çözünürlük bile PC oyuncularının 2/3’ü için hayal gibi.

Steam kullanıcılarının yalnızca %34’lük bir kısmı oynadığı oyunları 1080p çözünürlükte açabiliyor. Her ne kadar çok küçük bir oran gibi gelse de bu geçtiğimiz senelere göre iyi bir oran hatta rekor diyebiliriz. Bu da demek oluyor ki bilgisayar kullanıcıları gün geçtikçe daha iyi bilgisayarlar almaya başlıyor. Geçtiğimiz yıl bu oran %32 imiş. Çözünürlük kıstasında oyuncuların %25’i ise laptoplarda görülen 1366×768 ayarları ile oyunları oynuyor. Bunun yanında 4K oyun oynayabilen oyuncu sayısı yalnızca %0.07 gibi düşük bir oran.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir