Bilgisayar Uzmanı Havadayken Uçak Hackledi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Teknolojik ürünlerin hacklenebilirliğini biliyoruz fakat bu konuyu ilginç yerlerde kullanan kitlerlerde mevcut. Çeşitli tablelalar, tvler, akıllı cihazlar, gibi cihazlar hacklenebiliyor. İnternet uzmanları ve hackerlar geliştikçe ortaya ilginç olaylar çıkabiliyor. Bu olaylardan biri ise FBI‘ya yaptığı bir itirafta ‘uçağın bilgisayarını hackledim’ demesi ile ortaya çıktı. Bu itirafı ve hack olayını yapan isim ise Chris Roberts, bu isim One World Labs‘ın kurucusu olduğunu hatırlatalım. Bu itirafın ardından Amerika Birleşik Devletlerinde ortalık biraz karıştı diyebiliriz. Uçak hackleme olayının ciddiyeti fazla olunca direk olarak yetkililer N.Y. federal mahkemesine baş vurarak arama emri çıkarttılar. Ardından direkt olarak kahraman hacker‘ın evine baskın düzenlemişler.

facebook müşteri hizmetleri

Fakat uçak’ın hacklenmesini nereden öğrendiklerinin konusuna gelirsek, hacklemenin ardından tweet atarak yaptığı işlemi belirtmiştir. Evinde yapılan arama sonrasında ise yaklaşık 20 kez değiştirilmiş ethernet kabloları ile koltuk arkasındaki cihaza bağlanıp, United Airlines uçuşundaki bilgisayarları hack’leyerek motorlara istediği gibi yön verebilme erişimine ulaşmış. Bu durumdan sonra sonra Roberts hakkında nasıl bir karar alınacağı hala gizliliğini koruyor. Fakat bizimde tahminimiz üzere, bilgisayar ve diğer cihazlara hak mahrumiyeti gelebilir.

Roberts Boeing yaptığı açıklamada 737-800, 737-900, 757-200 ve Airbus A-320 model uçakların tümünün sistemlerine rahatlıkla girebildiğini ve bunun olası bir terör saldırısında kullanabileceği konusunda güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiğini söyledi. Diğer bir düşünceye göre ise adamın ceza almadığı söyleniyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda daha neleri hackleyecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir