Bilgisayarınızı Windows 10’a Nasıl Hazırlarsınız

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bugün bilgisayar kullanıcıları için büyük gün, çünkü merakla beklenen Windows 10 nihayet bugün itibariyle çıkış yapıyor. Peki bilgisayarınız Microsoft’un en yeni işletim sistemine hazır mı? Hazırlamanın yolu bu haberde.

Öncelikle Windows 10’u nasıl yükleyebilirsiniz, ondan bahsedelim. Bildiğiniz üzere Microsoft daha önce Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarına bir yıl süre ile ücretsiz Windows 10 yükseltmesi sağlayacağını açıklamıştı. Eğer işletim sisteminiz orijinal ise ve daha önceden yerinizi ayırttıysanız bilgisayarınızın sağ üst köşesindeki menüden Windows 10 logosunu seçerek bilgisayarınızın Windows 10’u indirmeye hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bilgisayarınız eğer hazır değilse bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok, Microsoft tüm kullanıcılara yavaş yavaş ve dalgalar halinde Windows 10’u dağıtacak. Yani bundan birkaç saat, belki birkaç gün, belki de birkaç hafta bile bekleyebilirsiniz. Ya da beklemek istemiyorsanız işletim sistemini satın almalı ya da malum yerden indirmeniz gerekli.

Windows 10’u alacak ilk kullanıcılar Windows Insider Program’a kayıt yaptırmış kullanıcılar olacak. Yani eğer daha önce bu sisteme kaydınızı yaptırdıysanız bugün Windows 10’u indirmeye hazır olmanız gerek.

facebook müşteri hizmetleri

Peki diyelim ki bilgisayarınız Windows 10’u indirebiliyor, ne yapmanız lazım? Öncelikle işletim sistemini güncellemenin yanlış bir hareketle tüm harddisk’inizi sıfırlayacağını belirtmemize gerek yok. Bu yüzden önemli dosyalarınızı harici harddisk’e ya da kullandığınız bulut sisteme yüklemenizi öneririz. Eğer ikisi de yoksa iki dakikada bir OneDrive hesabı açın, çünkü yedekleme çok önemli.

Peki bilgisayarınız Windows 10’u kaldırır mı? Her ne kadar bir işletim sistemi olsa da Windows 10’u çalıştırmak için de belli özelliklere ihtiyacınız var. Sonuçta Turkcell T11 de Android ama 5.0 Lollipop kaldırır mı şüpheliyiz.

Windows 10’u çalıştırmak için gereken minimum sistem gereksinimleri şöyle;

İşlemci: 1 GHz ya da daha yüksek bir işlemci
RAM: 1 GB 32-bit için ya da 2 GB 64-bit için
Gerekli boş alan: 16 GB 32-bit için, OS 20 GB 64-bit için
Ekran kartı: DirectX 9 ya da daha üstü (WDDM 1.0 sürücü ile)
Çözünürlük: 800×600

Eğer bilgisayarınız bu özelliklerin üstündeyse Windows 10’u hiçbir sıkıntı duymadan indirebilirsiniz.

Peki Windows 10’a neden ihtiyacınız var? Öncelikle ve en doğal sebebi Windows 10’un kurumsal müşteriler için tam bir hayal kırıklığı olan Windows 8’den beri ilk büyük Windows güncellemesi olması. Windows 8.1 ile dersini aldığını kanıtlayan Microsoft, Windows 10 ile genel kullanıcılar kadar kurumsal müşterilerinin de güvenini kazanmayı amaçlıyor. Yani eğer Windows 8 ile hayal kırıklığı yaşadıysanız Windows 10 size ilaç gibi gelecektir.

Ayrıca Windows 10’un son Windows sistemi olacağını ve Microsoft tarafından sürekli güncelleneceğini hatırlatalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir