Bilim Adamlarından Antibiyotik Hakkında Korkunç Açıklama

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bilim adamlarından antibiyotik ilaçlarına yönelik önemli bir açıklama geldi. Neredeyse her türlü bakteri ve zararlı virüs ile savaşabilen antibiyotiklere karşı çıkabilecek bakteri türü ortaya çıkmış olabilir. Bu durum ise bilim adamlarının açıklamasına göre insaları oldukça endişe içine sokabilir. Genel olarak iyileşmeyen yara veya hastalıklar için antibiyotikler kullanılır. Çin’de bazı insan ve domuzlarda en güçlü antibiyotik olan Colistin’e bile dayanabilen bir virüs görüldü. Görülmesinin yanı sıra korkutan şey ise, virüsün dünya üzerinde yayılması ve tedavinin imkansız olarak çeşitli enfeksiyonların olmasıdır.

facebook müşteri hizmetleri

Antibiyotik kıyameti olarak adlandırılan bu durum, diğer yandan bakterinin ilaçlara ve çeşitli tedavilere direnmesi, tıp dünyasının karanlık bir çağa gireceğini akıllara getiriyor. Bulunan bu gene MCR-1 adı verildi ve bu sebepten dolayı önümüzdeki yıllarda yapılacak olan ameliyat ve kanser tedavilerininde tehlikeye gireceği düşünülüyor. Mutasyon’a uğramış bu virüs Colistin’in bakterileri öldürmesini engelliyor ve yapılan testlerde hayvanların 5’te birinde, çiğ etlerin %15 ve 16 adet insanda gözükdüğü tespit edildi.

Bu tehlikeli virüs olan MCR-1 hakkında Prof. Dr. Timotyhy Walsh şöyle bir açıklamada bulundu “Antibiyotik sonrası dünyanın gerçeğe dönüşmesi için tüm önemli unsurlar ortada. MRC-1 küresel düzeyde yayılırsa, ki bu artık olup olmama değil, ne zaman olacağı meselesi, ve gen kendisini kaçınılmaz bir şekilde diğer antibiyotiklere karşı dirençli genlerle birleştirirse büyük ihtimalle antibiyotik sonrası döneme geçeceğiz. Bu noktada örneğin bir hasta E.coli nedeniyle ciddi şekilde hastalanmışsa hiçbir şey yapamayacağız” dedi. Leeds Eğitim Hastanesi’nde görevli olan Prof. Mark Wilox ise oldukça karamsar bir görüş belirterek, “Transfer oranı çok yüksek. Bu hiç iyi gözükmüyor. Tedavi yapamayacak duruma gelmemizden korkuyor muyum? Nihayetinde evet ama bu yıl mı, gelecek yıl mı, sonraki yıl mı görülür söylemek çok zor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir