Bill Gates’in Su Arıtıcısı Test Turunda

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bill Gates neden atıksu içti ?
Bill Gates bu yılın başlarında insan atıklarından (evet atık; dışkı ve idrar) çıkartılmış (aslında arıtılmış, süzülmüş) bir bardak dolusu suyu içtiği bir video yayınlamıştı. Kulağa çok ilginç geliyor değil mi ? Kendisi ülkedeki tüm suları alacak kadar zengin.

Dakar 3,4 milyon nufüslu bir Orta Afrika şehri. Şehrin üçte birinin kanalizasyon sistemine erişimi yok ve tüm atıklarını çukurlar ve tanklarda biriktiriyorlar.

Dakar’daki pek çok insan atıklarını evlerinden uzaklaştırmak için araç kirayabilecek bütçeye sahip dğeil, bu yüzden atıkları insan gücüyle uzaklaştırıyorlar. Ve bu durum pek çok riski de ortaya çıkartıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Bill & Melinda Gates vakfı Seattle merkezli Janicki şirketine böyle bir makine geliştirilmesi için yatırım yaptılar ve Omni Processor makinesi geliştirildi. Dakar’da bir adet inşa edilen ve test faliyetleri başlatılan makine şehir için büyük önem arz ediyor.

Omni Processor'dan arıtılmış suyla bitkileri sulayan işçi.
Omni Processor’dan arıtılmış suyla bitkileri sulayan işçi.

Omni Processor mevcut dönüşüm sistemlerine göre çok daha ucuz ve etkin şekilde faaliyet gösteriyor. Gelecek veriyonları ise atık ayrıştırma işlemini mıknatıslarla yapacak ve dışkıyla idrarı ayırmak gerekmeyecek.

Makine aynı zamanda atıklardan elektrik de ürettiği için hem kendi elektriğini karşılıyor hem de şehire tasarruf sağlıyor. Artılılmış su ise hem içilebiliyor hem de tarımda kullanılabiliyor. Üretilen kül ise tuğla yapımında kullanılıyor.

Bill Gates’e göre cihazın testleri başarıyla devam ediyor ve umut veriyor. Geliştirilen cihazın diğer şehirlere de lazım olduğunu belirtiyor. Ayrıca Gates Dünya’nın 3’te birinin kanalizasyona erişiminin olmadığını ve her yıl 700bin çocuğun zor koşullar yüzünden öldüğünü de belirtmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir