Bir Şans Verseniz Fena Olmaz: En İyi 10 Japon Yapımı Oyun

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ülkenin geneli olarak hiçbir zaman düzene oturtamadığımız bir şey var; birkaç istisna dışında neredeyse hiç Japon çıkışlı oyunlar oynanmıyor. İstisna dediklerimiz de zaten Street Fighter ya da Tekken gibi dövüş oyunları, ya Mario ya da Sonic gibi adını tarihe altın harflerle yazdırmış oyunlar, ya da PES. Fakat tüm dünyada efsane olmasına rağmen ülkemizde rağbet görmeyen çok fazla oyun var. Biz de yaptığımız bu kadar liste içerisinde artık bize güvenmeye başladığınızı var sayarak çekik gözlülerin oyun dünyasına kazandırdığı ancak ülkemizde rağbet görmeyen oyunları sıralamak istedik.

Not: Herhangi bir sıralama yoktur, tüm oyunlar rastgele eklenmiş durumda.

Not 2: Mümkün olduğunca erişilebilir ve oynarken gözlerinizi bozmayacak oyunlar seçmeye çalıştık. O yüzden 80’lerde ya da 90’ların başında çıkıp da “bu niye yok” dediğiniz oyunlar olursa kusurumuza bakmayın.

Hazırsanız başlayalım; işte karşınızda en iyi 10 Japon yapımı oyun.

Kingdom Hearts

Aslında tüm liste içinde en kolay adapte olabileceğiniz ve benimseyeceğiniz seri Kingdom Hearts. Square Enix ve Disney işbirliği ile oyunseverlerin beğenisine sunulan seride baş karakterimiz Sora ve arkadaşları Donald ile Goofy ile (evet, o düşündükleriniz) Disney dünyalarında cirit atıyor, karanlığı durdurmaya çalışıyor, bir yandan da Kral Mickey’nin (evet, o Mickey) kayboluşunu araştırarak maceramıza başlıyoruz. Tabii daha sonraki oyunlar işler öyle karışıyor ki, işin içinde Disney olduğunu unutuyorsunuz.

Persona

Aslında buraya tüm Shin Megami Tensei serisini koymak isterdik ancak SMT evreni birçok oyuna ve yan seriye ev sahipliği yaptığı için, aralarındaki en popüler seriyi seçmek zorunda kaldık. Alıştığımız JRPG’lerin aksine günümüzde ve kendi dünyamızda geçen serinin her birinde bir lise öğrencisinin kontrolünü ele alıyor ve oyununa göre gölgeler ya da şeytanlarla savaşıyoruz. Persona 4 ve Persona Q’yu saymazsak temasına göre oldukça karanlık olan bu seri eğer uzun diyaloglar okumayı sevenleriniz varsa bulunmaz bir nimet.

Monster Hunter

Size bayıla bayıla (hatta öle öle) oynadığınız Dark Souls serisinin mekaniklerinin aslında orijinal olmadığını ve Dark Souls’un aslında “birçoğundan biri” olduğunu söylesek? Japonya’da oldukça popüler olan “slaying” oyunlarının öncüsü olan Monster Hunter, belki de ülkemizde çok büyük bir patlama yapacak olsa dahi maalesef bir avuç insan dışında oynanmıyor. Tamamen “görevi al, görevi bitir, görevden kazandığın materyallerle kendini güçlendir” şeklinde basit bir mantığa sahip olmasına rağmen başladığınızda geçirdiğiniz saatler, hatta günleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

facebook müşteri hizmetleri

The World Ends With You

En İyi 10 Nintendo DS Oyunu listemizde de kendisine yer verdiğimiz harika oyun The World Ends With You, kesinlikle Nintendo DS’in ve Japonya çıkışlı oyunların potansiyelini göstermek için yetiyor da artıyor bile. Çıktığı zaman Nintendo DS satışlarını %100’e kadar arttıran The World Ends With You, Final Fantasy ve Kingdom Hearts’a da imzasını atan Tetsuya Nomura imzasını taşıyor. Birbirinden habersiz dört gencin kendilerini garip bir oyunda buldukları The World Ends With You’da konsolun her iki ekranını da kullanarak bir yandan bize verilen görevleri yapıyor, bir yandan da oyunun gizemini çözmeye çalışıyoruz.

Yakuza

“GTA’nın Japonlusu” diyerek özetleyebileceğimiz Yakuza serisini (Japonya’da geçmesi dışında) GTA’dan ayıran şey, bazı oyunlarında denediği cüretkar hareketler. Yakuza: Dead Souls ile zombi avına çıkartan oyun, Yakuza: Ishin ile Japonya’nın tarihine dönmüştü. Ama ana seri her zaman GTA + Japon mafya filmleri formülüyle ilerleyerek oldukça başarılı bir çizgi çizmeyi başardı. Eğer Sleeping Dogs’u beğendiyseniz Yakuza’yı mutlaka denemelisiniz.

Fatal Frame

Bizim millette bir şey var; korkmayı çok seviyoruz. Belki de bu yüzdendir ki her sene 10-15 tane vasatın altında korku filmi çekiyoruz. E haliyle korkmayı seven millet korku oyunlarını da çok seviyor; Amnesia, Outlast, Penumbra… Bu saydıklarımı unutun. Hatta işin pirleri olan Silent Hill ve Resident Evil’ı da unutun. Saf korkuyu iliklerinize kadar hissettirebilecek yegane oyun Fatal Frame’dir. Mutlaka denenmeli, mutlaka oynanmalı Fatal Frame. Oyun hakkında hiçbir şey anlatmayacağız, kendiniz görün.

Final Fantasy

Şaşırdınız mı? Belki de tarihin en popüler Japon çıkışlı oyun serisi olan Final Fantasy’i bu listeye eklememiz için aslında çok mantıklı bir nedenimiz var. Ülkemizde Final Fantasy dendiğinde akla ya 1997 çıkışlı Final Fantasy 7, ya da son çıkan Final Fantasy 13 serisi gelir. Halbuki Final Fantasy külliyatının tümü efsanedir. Özellikle Final Fantasy 6 ve Final Fantasy 10 serisi insan evladının oynaması gereken oyunların başlarında gelir. Mutlaka edinin, mutlaka oynayın.

Fire Emblem

Kafa patlatmalı oyun mu arıyorsunuz? Şahane senaryosu olan ve kafa patlatmalı bir oyun mu arıyorsunuz ya da? O halde Fire Emblem sizin için en iyi başlangıç olacak. Taktik-RPG türünün önde gelen oyunlarından olan Fire Emblem bu başarısını önemli taktikler ve “permadeath” adı verilen özelliğine borçlu. Düşünün, askerlerinizden biri savaş meydanında öldüğünde ölüyor. Geri dönüş şansı yok… Tabii zorluğu aksi yönde değiştirmezseniz.

Chrono Trigger

Listemizde Akira Toriyama imzasını taşıyan iki oyundan biri Chrono Trigger. Müziklerinden atmosferine, hikayesinden karakter tasarımlarına kadar RPG türüne bir ders niteliğinde çıkan oyun şu an bile hala aynı tadında. Zaman yolculuğunu bu kadar güzel kullanan başka bir RPG oyunu bulamazsınız. Şiddetle öneririz.

Dragon Quest

Dünya çapında Edison’a karşı Tesla muamelesi gören Dragon Quest, her şeyin başlangıcı olmasına rağmen herkes işin başlangıcının Final Fantasy olduğunu düşünüyor. Haliyle zaten az bilinen Final Fantasy serisine karşı ülkemizde neredeyse hiç hayranı bulunmayan Dragon Quest’i oynamamanız için bir sebep yok. Saf RPG ve Akira Toriyama, bu ikisini birleştirdiğinde Enix yeni bir türü ortaya çıkartacağından haberdar mıydı acaba?

 

Sonuç olarak Japonlar oyun konusunda son derece zengin bir kütüphaneye sahip. Eğer telefonunuz ya da konsolunuz varsa bu oyunlardan herhangi birini deneyin, Tech Kafa olarak pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Eğer kaçırdığımız bir oyun varsa bize ulaşmaktan çekinmeyin.

2 thoughts on “Bir Şans Verseniz Fena Olmaz: En İyi 10 Japon Yapımı Oyun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir