Bükülebilir Ekranlı Telefonlar Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

2013 yılında Samsung’un Galaxy Round telefonunu tanıtmasıyla başlayan bir serüven aslında bu. Akıllı telefonlarımızın bükülebilmesi, daha kolay taşınması ve düştüğünde alacağı hasarı minimuma indirecek geleceğin projelerinden birisi.

Galaxy Round ülkemizde satışa çıkmayan, pahalı bir telefondu ve bükülebilir olmaktan ziyade yalnızca kavisli bir ekrana sahipti. Samsung daha sonraları bu teknolojiyi fazla geliştirmedi ve telefonlarına tamamen bükülebilir bir özellik getirmeye çalışmadı.(Daha sonraları televizyonlarında karşımıza kavisli ekran çıktı tabi.)

Kavisli ekranlar ise günümüzde S6 EDGE gibi telefonlarla tekrar sükse yapmaya başladı ve birkaç cihaz üreticisi çoktan bu teknolojiye yöneldi.

Fakat şimdi tamamen bükülebilir telefonlar üzerine çalışılıyor. Ve bunun bir örneği karşınızda.

facebook müşteri hizmetleri

Geçtiğimiz günlerde Çin’de AUO adındaki yerel bir akıllı telefon üreticisi bükülebilir ilk akıllı telefonun prototipini tanıttı.

Şirket telefonlarını güvenlik önemi açısından bükülebilir yapmaya çalışmıyor. Telefonun bükülebilir olması kullanıcı deneyiminin bir parçası.

auo bükülebilir ekranlı telefonAUO’nun bu prototipi piyasaya sürülmekten çok uzak fakat çok güzel bir hikayeye benziyor. Yukarıdaki animasyondan da görülebileceği üzere Telefonun farklı noktalardan bükülmesi cihazda olması gereken hareketler için farklı komutlar gönderiyor.

Animasyondaki yazılımda görüleceği üzere telefonun bükülmesi yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi fonksiyonlara yarıyor ve köşelerdeki bükülmeler nesne üzerinde hareket ivmesi oluşturuyor.

Bükülebilir telefonun bu özelliklerinin gerçekten kullanıcı deneyime pozitif etki edip etmeyeceği henüz belli değil. Belki de AUO bu teknolojiyi izleyen firmaların ve 3.parti uygulama geliştiricilerinin dikkatini kendi üzerine çekmek istiyordur.

Yakın bir gelecekte tekrar ‘bükülebilir bir haberimizi’ bekleyin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir