Chip’li Kimlik Kartları

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yeni Nesil Kimlikler

Türkiye artık dijital dünyanın tam anlamıyla içinde e-devlet’ten sonra dijital chipli kimliklerle türkiyenin hem gelişimi açısından hemde güvenlik açısından daha emniyetli olmayı hedefliyor. Sistem için yasal düzenlemeler hazırlanırken aynı zamanda sistem alt yapısıda da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Artık kimlik,ehliyet gibi kartlar belgeler tek bir platformda toplanacak ve sahteciliğe ve sahtekarlığa imkan vermeyecek üst düzeyde güvenliğe sahip olucak. AR-GE si ODTÜ tekno kentte UDEA elektronik çalışmaların bir parçası olarak milli kart okuyucu (milko)yu geliştirdi. Bu konuda UDEA 150 bin üretim için sipariş aldı. Üretilen milko ların 40 bini teslim edilirken yoğun tempoyla beraber hepsinin tümüyle tamamlanması hedefleniyor.

facebook müşteri hizmetleri

tc 4

Kullanım Yerleri

Kullanım alanlarıyla ilgili bir çok resmi kurumlarda tıpkı akbil yada otobüs kartların kullanım sistemi gibi bu kartlarda tek bir seferde kimlikleri özel bir siste tarafından takip edilebilecek ve alanlarsa şunlar olacak okullar, hastaneler, belediyeler, valilikler, emniyetler ve bunlar gibi çoğu resmi kurumlarda kullanılabilecek.

Kartların Vatandaşlara Dağıtılması

tc 3
Vatandaşlara kartların dağıtılması kart dağıtım merkezlerine randevu sistemiyle insanların davet edilmesi ve 6 ay içerisinde vatandaşların biyometrik fotorafarı ile yetkili kişiye ipraz etmeleri gerekecek. Tıpkı telefonlarda ki sistem gibi kartların pin kodları ve puk kodları ile birlikte kart sahiplerine verilecek sistemin nasıl çalışacağı ile ilgili ayrıntılı bir bilgi verilmezen verilen kartların şifreleri il ve ilçe müdürlüklerinde ve sağlık kuruluşlarında yer alan KİOSK üzerinden değiştirilecek.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir