Chromebook Üzerinde Linux Çalıştırmak Kolaylaştırılıyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Chromebook üzerinde Chrome OS dışında başka işletim sistemi kurmak oldukça uzun bir yol. Fakat Chrome OS’un yeni sürümlerinde alternatif işletim sistemleri kullanmak oldukça kolaylaştırılıyor. Örneğin; USB disk üzerinden Linux dağıtımlarını kullanabiliyorsunuz ve ekstra işlemler de yapmanıza artık gerek yok.

Chrome OS dışında Linux dağıtımı kurmak ya da boot etmek için; geliştirici modu aktif hale getirmeniz, Crosh shell’i açmanız ve gerekli komutları yazmanız gerekiyordu. Geliştirici modunu açmanız size sistem seviyesindeki dosyalara erişim hakkı sağlıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Artık bu kadar uzun uzadıya işlemlere gerek yok. Geliştirici modu aktif etmeniz yeterli.

USB disk üzerinden boot seçeneği, Linux dağıtımı yüklü bir USB disk ile Chromebook’unuzu başlatmanızı sağlıyor.

Chromebook Geliştirici Modu Nasıl Aktif Edilir?

İlk olarak Chromebook üzerinde geliştirici modu aktif etmeniz, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürecek ve içindeki verileri silecektir.

İlk olarak cihazımızı kapatıyoruz. güç tuşuna basmadan önce Esc ve Refresh tuşlarına aynı anda basıp Chromebook’umuzu açıyoruz. Chromebook açılacak ve sarı bir ünlem işareti çıkacak.

Sonrasında CTRL + D tuşlarına basın. Kırmızı bir ünlem işareti çıkacak ve size uyarı verecek. Enter’a basarak kabul ettiğinizi onaylayın. Bu işlem sonrası hiçbir şey yapmayın. Cihazınız birkaç defa bipleyecek ve ekranı yanıp sönecektir. İşlem sonunda Chromebook’unuz en baştan başlayacaktır.

Geliştirici mod aktif şekilde Chromebook’unuz açılacaktır.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir