Çin Konsol Yasağı Resmen Kaldırdı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Eğer oyun dünyası ve yakın dünya tarihi ile meraklıysanız Çin Halk Cumhuriyeti’nin son 15 yıldır oyun konsollarına uyguladığı ambargodan da haberiniz vardır. Fakat uzun bir inattan sonra sonunda hükumet pes etti ve Çin konsol yasağı resmen kaldırılarak konsol pazarını ülkeye kazandırdı.

Çin Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Sony, Nintendo ve Microsoft gibi şirketler artık Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde konsollarını üretebilecek ve dağıtabilecek. Her ne kadar bu şirketlerin konsollarının parçaları Çin’de üretilse de parçaların birleştirilme işlemi diğer ülkelerde gerçekleştiriliyordu. Yeni yasa ile artık böyle bir sorun olmayacak.

facebook müşteri hizmetleri

Çin’in konsol ambargosu 2000’de başlamıştı. Konsolların oluşturduğu üç boyutlu görsellerin çocuklarda olumsuz etkiler ve hastalıklara yol açabileceği düşüncesi ile Çin hükumeti oyun konsollarının ülke sınırları içerisinde üretimini ve satışını durdurmuştu. Gördüğünüz üzere oyunlarla ilgili saçma kararlar alan tek ülke Türkiye değil.

Çin’in bu ambargoyu kaldırma denemeleri geçtiğimiz sene başlamıştı. İlk başta sadece Şangay’da satışa izin veren hükumet bu denemede başarılı olunca tüm ülkede ambargoyu kaldırma kararı aldı.

Çin’in bu ambargoyu kaldırması ile aslında konsol pazarında dengeler değişmeye başlayacak gibi görünüyor. Neden mi? Çünkü Çin tamamen bir üretim şirketi. Bu da Çin’in konsol pazarındaki potansiyelini düşünmemize neden oluyor. Akıllı telefonların yükselişi ile ZTE ve Huawei gibi firmaların parlamaya başladığını düşünürsek konsol pazarında da Çin’den yeni alternatifler görebiliriz gibi görünüyor.

Ambargonun kalkmasının konsol pazarını etkilemesi konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir