Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri

Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri: Özellikle çocuklara güzel huylar edindirmek, zaman zaman korkutmak, eğlendirmek ya da çeşitli olaylardan ders çıkarması ve hayatı anlaması amaçlanarak anlatılan, kimi zaman gerçeğe yakın temelleri olan, kimi zaman da gerçekten aşırı uzak dayanaklara sahip öykülerdir. çocuk masalları çoğunlukla kısa öykülerden oluşur. Küçük çocukların rahatlıkla anlayabileceği bir anlatım diline sahiptir.

facebook müşteri hizmetleri

Her yörenin, her kültürün ve her toplumun kendine özgü masalları ve masal kahramanları olsa da, temelde birçok masalın konusu ya da en azından ana fikri büyük benzerlikler taşır. Özellikle televizyon ve radyo gibi iletişim araçlarının olmadığı hatta elektriğin henüz icat edilmediği dönemlerde, çocukların güzel zaman geçirmesini sağlamak ve iyilikle, kötülüğü, iyiyle kötüyü, doğru ile yanlışı öğretebilmek için sık sık çeşitli masallar anlatılırdı. Ayrıca masallar, çocuk hikayeleri olarak da adlandırılmaktadır. Köylerde ve şehirde dilden dile, nesilden nesile aktarılan birçok masal, orijinal halinden uzaklaşmış olsa da; ana fikirde ve öykünün temellerinde önemli değişiklikler yaşanmamıştır.

Masallar Gerçeklikten Uzak Öğeler İçerebilir

Masal; genel olarak, iyi ve kötü karakterlerin bulunduğu, sonunda iyilerin kazandığı ya da yaptığı yanlışların farkına vardığı öykülerdir. Öykülerde karakterler, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ve bitkilerden oluşur. Çocukların hayal etme becerisini geliştirmeyi de amaçlayan masallarda, konuşan hayvanlar ve ağaçlar, uçabilen insanlar, dev ya da cüce canlılar gibi gerçeklikten uzak öğeler de bulunabilir. Birçok masalda yer ve zaman kavramı net değildir. Miş’li geçmiş zamanla anlatılan masallarda zamanı “evvel zaman içinde” şeklinde tasvir etmek; çok tercih edilen bir anlatım şeklidir. Zengin masal içeriğine sahip sitemizi ziyaret ederek; Dünyanın en popüler ve Türkiye’nin en iyi masallarını okuyabilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir