Commodore Geri Dönüyor… Ama Telefon Olarak

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bir dönemin duyulduğunda ön iliklediği bilgisayar markası Commodore geri dönüyor… Fakat bu kez bir telefon olarak.

Eğer aranızda o kadar yaşlı olanlar varsa Commodore isminin neler hissettirdiğini bilir. Daha genç olanlarınıza ise biz açıklayalım. Commodore 80’lerde patlayıp giden, kişisel bilgisayar pazarını domine eden, günde sadece Amerika’da binlerce Commodore 64 satan bir şirketti. Şu ana kadar 17 milyondan fazla satılan Commodore’ların ismi hala duyulduğunda iç burkar. Guinness Rekorlar Kitabı’na bile en çok satan kişisel bilgisayar olarak giren Commodore 64’ün üreticisi Commodore, 1994’te iflas ederek farklı şirketlerin elinde küçük bir şirket olarak yaşamına devam etmişti.

facebook müşteri hizmetleri

Ve şimdi o isim birkaç İtalyan girişimci tarafından yeniden hayat buluyor. Fakat eskisi gibi bir bilgisayar olarak değil, telefon olarak doğuyor. Commodore markası ile çıkış yapacak ilk telefonun adı PET olacak. PET ismi ayrıca Commodore’un satışa sunduğu ilk kişisel bilgisayarın da ismi.

Yeni Commodore PET Android işletim sistemi ve değiştirilebilir alüminyum kapaklar ile gelecek. Klasik C= logosu arkada büyük olarak, önde ise 5.5 inçlik 1980x1080p Gorilla Glass 3 ekranın altında yer alacak.

1.7 GHz Mediatek 64-bit octa-core işlemci ile donanacak olan telefon dev 3000 mAh pil ile çalışacak. Arka kamerası 13 megapiksel iken ön kamera 8 megapiksel ve 80 derecelik yatay açıya sahip olacak. Ayrıca PET çift SIM kart ve 4G desteği içeriyor.

Peki bu yeni nesil telefon isminden izler taşıyor mu? Elbette. Commodore PET, Android 5.0 Lollipop işletim sisteminin yanında Commodore 64 ve Amiga emülatörleri ile gelecek. Her ne kadar prototipler tamamlanmamış olsa da telefon değiştirilmiş VICE C64 ve Uae4All2-SDL Amiga emülatörleri ile çıkış yapacak.

Telefon Avrupa’da çıkış yapacakken iki versiyonu olacak. Light modeli (300 dolar civarında satılacak) 16GB depolama alanı ile 2GB RAM ile satışa sunulacakken, normal model (365 dolar olarak düşünülüyor) 32GB dahili hafıza ve 3GB RAM ile teknolojiseverler ile buluşacak.

Bu harika telefon Avrupa’nın başlıca ülkelerinde ve Amerika’da çıkış yapacakken ülkemizdeki akıbeti henüz bilinmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir