Cortana’ya Erkek Sesi Ekleniyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Cortana‘yı neredeyse tüm XBOX kullanıcıları bilir. Kendisi Halo serisinde baş karakter Master Chief‘in yapay zeka yardımcısı olarak görev alır. Ancak şu an “o Cortana’dan” bahsetmeyeceğiz. Bahsedeceğimiz Cortana Windows‘un iOS’taki Siri‘ye cevabı olan sanal asistanı Cortana. Çoğu kişi Cortana’nın o çok sevdiğimiz sesinden memnun kalmamış olacak ki Microsoft’un aldığı karara göre Cortana’ya erkek sesi eklenecek.

facebook müşteri hizmetleri

Microsoft Build 2015‘te duyurulan yeni güncelleme ile Cortana’ya kullanıcıların isteği dahilinde ses değişimi seçeneği eklenecek. Yani isteyenler bildiğimiz ve sevdiğimiz Cortana sesini kullanacakken istemeyenler ise yeni gelecek olan erkek sesini kullanabilecek. Yeni güncellemenin ise Windows 10 ile telefonlara gelmesi bekleniyor.

Microsoft henüz bu yeni ses için özel bir isim bulmuş değil. Büyük ihtimalle Siri gibi iki sesi de tek bir uygulamaya bağlayacak olan Microsoft bir ihtimalle bizi şaşırtıp bu yeni sesi ayrı bir sistem olarak da sunabilir.

Cortana’ya Windows 10 ile gelen tek yenilik tabii ki ses olmayacak. Örneğin, bir film için bilet ayırdığınızda, evinizden sinema salonuna kadar gitmek için Uber üzerinden bir taksi çağırmak için gerekli işlemler de otomatik olarak gerçekleşecek ve Uber şoförü, filmin hangi matinesine yetişmek istediğinizi bilerek, sizi geç kalmadan filme ulaştırmaya çalışacak.

Bu yeni güncellemeler ülkemizde kendine yer bulur mu orası belli değil, ama görünen o ki Cortana Siri’ye kafa tutmaya yetecek kadar gelişmiş gibi duruyor. Hem gelişmese bile kim Master Chief‘in efsanevi yol arkadaşı ile konuşmak istemez ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir