Devasa Android Güncellemeleri Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Google önderliğinde Samsung ve LG; Android işletim sistemi için aylık güvenlik güncelleştirmeleri yapacaklarına söz verdi.

Temmuz ayında 1 Milyar Android telefonu ilgilendiren bir açık ortaya çıktı. Hackerlar bu açıkla tüm verilere erişim sağlayabiliyor.

Android cihazların çeşitliliği ve her üreticinin kendine özgü yazılım kullanmasından dolayı işletim sistemindeki güvenlik güncellemeleri oldukça yavaş kalıyor. Apple ve Blackberry ise sabit cihaz ailelerine sahip olduklarından güncellemeleri çok daha hızlı yapabiliyor.

Bir Android uzmanı güncelleştirme gecikmelerinin üreticilerden kaynaklandığını belirtti.

facebook müşteri hizmetleri

Android günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemi. Stagefright adı verilen açık işletim sistemini kullanan MMS destekli her cihazı etkiliyor. Hackerlar sadece bir video MMS mesajı göndererek Android işletim sisteminde geniş yetkilere sahip olabiliyorlar.

Android’in güvenlik başmühendisi Adrian Ludwig, Siyah Şapka Konferans’ında “Benim görüşüm bu güncellemelerin Dünya’nın gördüğü en büyük güncelleme serisi olduğudur.” dedi. Ve güncelleştirme gecikmelerinin üreticilerden kaynaklandığını belirtti.

Şirketler tüm cihazların yaklaşık olarak aylık güncellemelere sahip olacağını söyledi.

android iç

Neden Uzun Süre Bekliyoruz?

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve çok fazla varyasyona sahiptir. Google her telefona özgün yazılım üretemez. Güncelleştirmeleri sağlamak üretici firma sorumluluğundadır.

Çoğu eski telefon artık üreticileri tarafından güncellenmiyor ve tüm bunlara özgün düzeltilmiş yazılım sağlamak uzun zaman alacak.

Pek çok ülkede şebeke sağlayıcıları cihazlara ekstradan kendi yazılımlarını da yüklüyor. Böylece güvenlik güncelleştirmesi daha da zorlaşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir