Disk Alırken 3 TB Yerine 4 TB Tercih Edin

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Backblaze, yaptığı araştırma ile en güvenilir sabit diskleri belirlemiş.

Kendisi bir bulut bilişim olan Blackblaze, aktif olarak 25.000 adet sabit diske sahip. Bu kadar disk sayesinde, hangi disk daha uzun süre çalışıyor ve son kullanıcı ile enterprise seviye disklerin güvenilirliği hakkında elinde muazzam bir bilgi birikimi oluşuyor haliyle.

Blackblaze’in elinde bulunan diskler Seagate, Hitachi ve Western Digital olarak ayrılmış durumda. Blackblaze elindeki disklerin bir yıllık kullanım oranlarını incelemiş ve ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

facebook müşteri hizmetleri

Kullandıkları diskler arasında Hitachi GST Deskstar’ı en güvenilir olarak belirlemişler. Yıllık %0.9 ve %1.1 oranında hata ve arıza oranına sahip. Seagate diskler bu kadar iyi oranlara sahip değil. Yıllık %12 hata ve arıza oranına sahip. Western Digital ise Hitachi ve Seagate arasında bir yerde.

Aslında burada istatistiki verilerden bahsediliyor. Alacağınız Hitachi disk %1’lik kesimde de olabilir. Bir sabit diskin 3 yıllık ömrü olduğunu hesaba katarak mümkün olduğunca Hitachi ve Western Digital tercih etmeniz öneriliyor.

Ayrıca Blackblaze, kapasite ve maliyet açısından 4 TB diskleri öneriyor. Hatta Seagate’in 4 TB’lık diskleri bile diğer Seagate disklerine oranla daha az hata ve arıza oranına sahip.

Hitachi’de ise durum farklı. 3 TB’lık Hitachi diskler 4 TB’lık olanlara göre daha maliyetli.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir