Dünyanın Ilk 9 Dolarlık Bilgisayarı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kickstarter hayatımıza girdiğinden beri muhteşem işlerle karşılaştık; Tim Schafer‘ın Broken Age‘i, Star Citizen, Yooka-Laylee, OUYA gibi ufak Android konsollar… Harika beyinleri ancak yeterli paraları olmayan insanların önünü açan Kickstarter’da yine harika bir ürün eklendi. The Next Thing adlı şirket tarafından dünyanın ilk 9 dolarlık bilgisayarı tanıtıldı.

Yapımcı şirketin CHIP adını verdiği bu küçük bilgisayar 1GHz‘lik bir işlemciye sahip. Mini USB, USB ve video-ses çıkışı sağlayan portları sayesinde rahatlıkla bilgi aktarımı yapabiliyorsunuz. Ayrıca Wi-Fi alıcısı sayesinde internete de bağlanabiliyorsunuz.

Ayrıca CHIP‘in en önemli özelliklerinden biri de her ortama bağlanabiliyor olması. Kendinden AV girişine sahip olan CHIP için ekstradan VGA ve HDMI kartı alarak CHIP‘i istediğiniz monitör ya da televizyona bağlayabiliyorsunuz.

facebook müşteri hizmetleri

Şirket ayrıca CHIP için bir de taşınabilir cihaz duyurdu. PocketCHIP adındaki cihaz üzerinde dokunmatik ekran ve QWERTY klave içeriyor ve kullanmak için yapmanız gereken tek şey CHIP‘i cihazın arkasına bağlamak.

Bluetooth mouse ve klavye ile kullanabildiğimiz CHIP‘in yaptığı şeyler fiyatından daha fazla. İnternete giriyor, müzik dinleyebiliyor ve hatta oyun bile oynayabiliyorsunuz. Tabii ki bu cihazda Witcher 3 oynamayı beklemeyin ama CHIP tüm DOS oyunlarını destekleyecek şekilde tasarlanmış. Yani eski DOS oyunlarını özlediyseniz ancak bilgisayarınız (doğal olarak) DOS oyunlarını çalıştıramıyorsa CHIP sizin için en ucuz yol.

Normal bir bilgisayarın yapabildiği hemen hemen her şeyi başarıyla yapabilen CHIP ayrıca yanında bolca ücretsiz yazılımla gelecek. Linux tabanlı çalışan bu küçük ancak harika ürüne destek olmak isterseniz buraya tıklayarak ürünün Kickstarter sayfasına ulaşabilirsiniz. Ama yok derseniz “bu ne saçma alet, ne gerek var” falan, zaten desteklemenize gerek yok çünkü CHIP hedeflediği paranın iki katını toplamayı başardı bile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir