Dünyanın İlk Sitesi 25 Yaşında

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünyadaki ilk web sitesi hangisiydi ve nasıl görünüyordu? CERN’de ortaya çıkan bu web sitesi 25. yaşını kutluyor. İşte Web’in babası olarak nitelendirilen o site. 20 Aralık 1990 tarihinde, İngiliz bilim adamı Sir Tim Berners-Lee, CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü) geliştirdiği NeXT bilgisayarı, dünyada ilk web sitesinin ev sahipliğini yaptı. Bugün ise dünyanın ilk web sitesi 25. yılını kutladı.

facebook müşteri hizmetleri

Dünya çapında bir bilgi paylaşımı amacıyla 1989 yılında World Wide Web’i icat eden Berners-Lee, nasıl bir sunucu kurulacağını ve başkaları tarafından paylaşılan içeriğe nasıl erişileceğini anlatan bir web sitesini yayına sundu. İşte o zamandan günümüze Web gelişimini sürdürdü ve çığ gibi büyüdü. Web, güçlü uygulamalar, hizmetler ve aklınıza gelebilecek herhangi bir konu hakkında bilginin sınırsız kaynaklarını içine alan geniş bir dünya haline geldi. CERN’in sözcüsü o günlerde sayfayı doğrudan düzenleyebilmenin çok gelişmiş ve inanılmaz bir şey olduğunu söylemişti.

CERN’de hali hazırda Berners-Lee’nin web sitesini kurduğu orijinal sunucu bulunuyor. 2013 yılında ise web sitesi kendi orijinal adresinde tekrar kurulmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir