Dying Light Hayatta Kalma Rehberi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Dying Light’da hayatta kalmak hiç kolay değil.

Dying Light’da bir zombi salgını sebebiyle karantinaya alınmış olan Harran şehrinde, gizli bir görevi olan Kyle Crane karakterini kontrol ediyorsunuz. Her ne kadar eğitimli bir ajan olsa da, Crane’in hayatta kalması için dikkat etmeniz gereken bir çok şey bulunuyor.

Sizler için hazırladığımız, Harran’da hayatta kalma rehberine hoşgeldiniz.

Bolca Eşya Toplayın

Eşya aradığınız dolapta baklava veya helva ile karşılaşırsanız şaşırmayın.
Eşya aradığınız dolapta baklava veya helva ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Aslında her oyunda en önemli kısımlardan birisi budur. Evlerin içerisinde bulunan buzdolaplarını, dolapları ve dışarıda da bulabildiğiniz kutuları kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca yolda bulunan araçların bagajlarından da güzel eşyalar bulmanız mümkün. Bu yüzden her zaman etrafınızdaki etkileşimli eşyaları görmek için kullanabileceğiniz tarama tuşunu (varsayılan Q) kullanmaya çalışın.

Oyunda birden fazla bölgede kilitli kutular veya araçlar ile karşılaşacaksınız. Kilitli kapıların ardında daha güzel eşyalar bulmanız mümkün. Oyunun başında bulabileceğiniz ilk tabancalardan birinin, kilitli bir polis aracının arkasında bulunduğunu söylesek yeterli olur sanırım. Bu yüzden yanınızda mutlaka lockpick taşıyın.

Oyunun inventory sistemi size belirli sayıda silah taşıyabilme imkanı sunuyor. Fakat diğer eşyaların miktarları konusunda oldukça cömert davranılmış. Bu yüzden bulabildiğiniz her craft malzemesini toplamayı unutmayın.

Zaman zaman uçaklar tarafından bırakılan kaynaklar göreceksiniz. Hızlı bir biçimde kutuların düştüğü yere giderseniz, Rais’in adamlarından önce kaynakları toplayabilir ve daha fazla eşya sahibi olabilirsiniz. Fakat dikkatli olun. Bu bölgede kalabalık zombi grupları veya Rais’in adamlarından oluşan bir grup ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça büyük.

Yeteneklerinize Önem Verin

Zorlu durumlardan doğru verilmiş yetenekler ile kurtulmak mümkün.
Zorlu durumlardan doğru verilmiş yetenekler ile kurtulmak mümkün.

Oyunun başında en temel parkur kurallarını Rahim ile öğrenebiliyorsunuz. Tutunabileceğiniz yerler, tırmanabileceğiniz bölgeler gibi bilgileri iyi öğrenin. Arkanızda bir grup zombi varken tutunamayacağınız bir duvara zıplamak çok akıllıca olmaz.

Oyunun başlarında Agility yeteneklerini mükün olduğunca çabuk almanızı öneriyoruz. Bu yetenek ağacında vereceğiniz puanlar, sizi kovalayan düşmanlara karşı büyük bir avantaj sağlamanıza sebep olacaktır. Vault sayesinde zombilerin üzerinden atlayarak koşabilirken, ileri seviyelerde düşmanın üzerinden atlayarak onları sersemletmeniz mümkün olacak. Ya da Tic Tac sayesinde duvarlara koşarak tırmanabilirsiniz. Zaman içerisinde açılan yetenekler sayesinde daha uzun süre koşabilmeniz, duvarlardan atlayabilmeniz mümkün olacak. Agility yeteneklerinizi arttırabilmek için, mümkün olduğunca çok parkur hareketi yapmalısınız. Bu sayede tecrübe kazanıp, daha hızlı bir karaktere sahip olabilirsiniz.

Bir diğer yetenek ağacı olan Survivor ise, isminden de tahmin edildiği gibi, hayatta kalmanız için bulunuyor. Backpacker sayesinde taşıyabileceğiniz silah sayılarını arttırabilirken, Camouflage ile zombilerin arasında fark edilmeden gezebilirsiniz. Ayrıca Exploding Cars ve Electric Fences gibi tuzaklar sayesinde kalabalık düşman gruplarından hızlıca kurtulmak mümkün.

Düşmanlardan koşarak uzaklaşmak veya onları tuzaklara çekmek istemeyenler için Power isimli yetenek ağacı oldukça faydalı olacaktır. Attığınız tekmeler ile düşmanı sersemletebilir, düşmanlarınıza gizlice yaklaşarak, sessizce öldürmenizi sağlayan yeteneklere sahip olabilirsiniz. Ayrıca Ground Pound gibi düşmanları geriye ittiren yetenekleri de bu ağaçta bulabilirsiniz.

Kavgaya Silahsız Girmeyin

Oyunun da belirttiği gibi kafaya vurmak önemli.
Oyunun da belirttiği gibi kafaya vurmak önemli.

Dying Light düşmanlarınıza karşı hayatta kalabilmeniz için size 100’den fazla silah sunuyor. Çekiç, sopa ve demir boru gibi silahlar ile düşmanınızın kafasını patlatmanız mümkün. Balta, bıçak veya pala gibi silahlar ise düşmanlarınızın bir kafa boyu kısalmasına sebep olabilir. Uzaktan saldırmak istiyorsanız, molotof kokteyli, ninja yıldızları veya fırlatma bıçaklarını kullanabilirsiniz. Tabi ki ateşli silahlar da bir seçenek. Mermi bulmanın zorluğunu düşünürsek, ateşli silahları daha zor anlar için saklamanızı öneriyoruz.

facebook müşteri hizmetleri

Oyundaki silahlarınız kırılıyor! Güvenilir çekiciniz veya düşmana elektrik veren bıçağınız, belli bir süre sonra güçsüzleşmeye başlıyor. Silahlar kullandıkça zarar görüyor ve en sonunda kırılıyor. Silahları belli bir sayıda tamir etme hakkınız bulunuyor. Bu yüzden tamamen işe yaramaz hale gelene kadar tamir etmemenizi öneriyoruz. Silah tamamen kırıldığında ise Dismantle seçeneği ile parçalayıp, ihtiyacınız olan metal parçalarını alabilirsiniz.

Ateşli silahların ise kırılma gibi bir problemi yok. Ama bu silahların mermileri daha zor bulunuyor. Ayrıca ateş ettiğinizde düşmanın ilgisini daha çok üzerinize çekiyorsunuz.

Oyunda Agility ve Stamina isimli iki farklı yetenek ağacı var. Agility sizin parkur yeteneklerinizi belirlerken, Stamina dövüşte ne kadar uzun süre dayanabileceğinizi belirliyor. İkisi farklı şeyler olduğu için, karakteriniz dövüş sırasında staminasını kaybetse bile koşarak düşmanın menzilinden uzaklaşmak mümkün. Aynı şekilde koşmaktan yorgun düşmüş bir karakterin rahatlıkla dövüşme şansı bulunuyor.

Eşya Tariflerini Bulun Ve Özel Eşyalar Yapın

Daha güçlü silahlar sizi daha uzun süre hayatta tutacaktır.
Daha güçlü silahlar sizi daha uzun süre hayatta tutacaktır.

Dying Light’ın en güzel taraflarından birisi, üretebileceğiniz eşyalar. First Aid Kit, Lockpick gibi eşyaları istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz. Silah geliştirmeleri için ise, şehrin her yanında yayılmış olan Blueprint’ler aracılığıyla öğreneceğiniz tariflere ihtiyacınız var.

Tarifler aracılığıyla öğrendiğiniz silah geliştirmeleri sayesinde, elinizde polis copuna elektrik özelliği ekleyebilir ve düşmanı kısa süreliğine şok etmesini sağlayabilirsiniz. Ya da Pocket Lighter geliştirmesi ile bıçağınızın düşmanları ateşe vermesini sağlayabilirsiniz. Yerdeki benzin birikintisini ateşe vererek düşmanlarınızı yakabileceğinizi veya yağmurlu havalarda elektrikli silahlar ile düşmanlara daha fazla zarar verebileceğinizi aklınızda tutun.

Ayrıca ileride yapmayı öğreneceğiniz Grappling Hook ile şehir içerisindeki ulaşımınızı oldukça rahat bir hale getirmeniz mümkün. Oyun içerisinde Blueprint eşyaları oldukça önemli. Mümkün oldukça yeni tarifler bulup, elinizdeki silahları geliştirmeyi unutmayın.

Düşmanınızı İyi Tanıyın

En basit zombiler bile kalabalık gruplarda sıkıntı olabilir.
En basit zombiler bile kalabalık gruplarda sıkıntı olabilir.

Harran’da yayılan virüsün etkilediği insanların hepsi aptal ve hantal zombilere dönüşmüyor. Yaygın olan grubun haricinde, daha az sayıda görülen veya belli zamanlarda ortaya çıkan düşmanlar da mevcut. Ayrıca tek düşmanınızın zombiler olmadığını da unutmayın.

Zombiler arasında en sık görülenler Biters, Virals ve Gastank. Biters ve Gastank bildiğimiz zombi çeşidine uygun, yavaş düşmanlar. Gastank ölmeden önce hastalık kontrol ekibi üyeleri olduğunu düşündüren kıyafetlere sahip. Arkadan saldırırsanız gaz tankı patlamasından zarar görme ihtimaliniz oldukça büyük. Virals ise oldukça tehlikeli bir grup. Genellikle yakın zamanda dönüşmüş olan bu zombiler koşabiliyor, duvarlara tırmanıp sizi takip edebiliyor. Vurduğunuzda konuştuklarını bile duyabilirsiniz.

Daha az karşılaşacağınız zombiler arasında, yakınına gittiğinizde patlayan Bombers, elindeki ağır çekiç ile sizi yere serebilecek olan Goon, evlerin içinde saklanan ve sizi dövüşemeyecek hale getiren dönüşmüş çocukların oluşturduğu Screamers gibi çeşitli düşmanlar bulunuyor.

Gece olduğunda ise işler değişiyor. Tüm düşmanlarınızın daha güçlü ve hızlı bir hale geldiği gece vakti, aynı zamanda Volatiles isimli yeni belanız ile tanışıyorsunuz. Genellikle tünellerde ve yer altında saklanan Volatiles, gece olduğunda şehirde dolaşmaya başlıyor. Haritanızda takip edebileceğiniz düşmanlarınıza karşı dikkatli olun. Bir kere sizi gördüklerinde takip etmeye başlıyorlar ve diğer düşmanları da yanlarına çağırıyorlar. Hem koşabilen hem de tırmanabilen bu düşman tipinden kurtulmak da oldukça zor. Elinizde bulunan UV ışığı ile bir süre kör edebilir ve öldürmeyi deneyebilirsiniz. İlk bir kaç gece boyunca karşılarına çıkmanızı ise pek önermiyoruz. Oyun geceyi sağ atlatabildiğinizde bile tecrübe puanı veriyor. Acele etmeye gerek yok.

Silahlı düşmanlara doğrudan saldırmak akıllıca bir hamle olmaz.
Silahlı düşmanlara doğrudan saldırmak akıllıca bir hamle olmaz.

Zombiler dışında karşılaşacağınız diğer düşman ise tabi ki insanlar. Yakın dövüşte saldırılarınızı bloklayabilen, uzaklaşınca kafanıza bıçak fırlatabilen insanlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca otomatik tüfek taşıyan versiyonları da var ki, onları mümkün olduğunca gizli bir şekilde halletmelisiniz.

Oyun hakkında verebileceğimiz son tavsiye ise, haritada göreceğiniz kırmızı ev işaretlerini mümkün olduğunca çabuk yeşil hale getirmeniz. Bu mekanlar sizin için güvenli bölge olarak iş görüyor ve öldüğünüzde tekrar buradan başlayabiliyorsunuz. Ayrıca kuleden uzaktaysanız ve gece olmak üzereyse, güvenli bölgelere kaçıp gecenin getirdiği tehlikelerden uzak kalabilirsiniz. Jade hava kararmadan bir saat önce, radyo aracılığı ile geri çekilme uyarısını yapıyor. Saatinizi kontrol edip, en yakındaki güvenli bölgeye yetişmeniz gerektiği zamanlar olacağını unutmayın.

Dying Light hakkındaki rehberimiz şimdilik bu kadar. Oyun hakkında sormak istediğiniz sorular olursa bize iletebilirsiniz. Hepinizi iyi oyunlar.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

9 thoughts on “Dying Light Hayatta Kalma Rehberi

 • 6 Şubat 2015 at 21:19
  Permalink

  Çok verimli bir paylaşım olmuş. benim bir sorum olucak. oyunda kilitli kutuları nasıl acılıcak. Lockpick sanırım kutuyu acarken hep kırılıyor. yardımcı olursanız sevinirm. ?

  Reply
  • 10 Şubat 2015 at 16:37
   Permalink

   lockpick mause ile hareket ettir ‘A’ tuşu ile kilidi döndükten sonra zorlanırsa bikez daha ‘A’ tuşuna bas kilit açılır.

   Reply
 • 6 Şubat 2015 at 21:19
  Permalink

  Çok verimli bir paylaşım olmuş. benim bir sorum olucak. oyunda kilitli kutuları nasıl acılıcak. Lockpick sanırım kutuyu acarken hep kırılıyor. yardımcı olursanız sevinirm. ?

  Reply
  • 10 Şubat 2015 at 16:37
   Permalink

   lockpick mause ile hareket ettir ‘A’ tuşu ile kilidi döndükten sonra zorlanırsa bikez daha ‘A’ tuşuna bas kilit açılır.

   Reply
 • 10 Şubat 2015 at 16:05
  Permalink

  İlk silahımızı nasıl buluruz bende onu göstereyim o zaman buyrun youtube.com/watch?v=3u4_e4SXT-4

  Reply
 • 10 Şubat 2015 at 16:05
  Permalink

  İlk silahımızı nasıl buluruz bende onu göstereyim o zaman buyrun youtube.com/watch?v=3u4_e4SXT-4

  Reply
 • 27 Haziran 2015 at 04:09
  Permalink

  bişey sormak istiyorum dying light da eşya alıp istedimiz yere bi ip atıp oraya gidioduk o itemi nerden bulabiliriz?

  Reply
 • 27 Haziran 2015 at 03:09
  Permalink

  bişey sormak istiyorum dying light da eşya alıp istedimiz yere bi ip atıp oraya gidioduk o itemi nerden bulabiliriz?

  Reply
 • 14 Mayıs 2016 at 10:48
  Permalink

  Süper paylaşımlarda bulunuyorsunuz tebrikler

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir