Efsane oyun Pac-Man 35 Yaşında

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yıl 1980, henüz arcade makineleri 80’lere damgasını vurmamış halde. Hala yaygın olmalarına rağmen asıl patlamayı henüz gerçekleştirememiş durumdalar. Oyunların “o kadar da popüler olmadığı” dönemler. Henüz ortada Nintendo ve Sega gibi sonradan efsaneleşecek şirketler konsollarını da yayınlanmamış. “Video Oyunlarının Tahta Çağı” olarak adlandırılan bu dönemde Namco isimli bir firma bu denli büyük bir şey yapacağından habersiz bir şekilde ufak ve basit bir oyunu arcade makineleri için yayınlıyor; Pac-Man.

İşte o küçük oyun Pac-Man hem arcade makinelerinin önünü açıyor, hem de oyun sektörünün ölmediğini ispat ediyordu. 35 yılı geçmesine rağmen Pac-Man hala aynı tadını korumaya devam ediyor. Biz de efsanenin 35. doğum günü şerefine seri hakkında çok da bilinmeyen bilgileri paylaşalım istedik.

Pac-Man’in İsmi ve Tasarımı

Pac-Man‘in yaratıcısı Tori Iwatani‘ye göre Pac-Man‘in tasarımının ilham kaynağı Iwatani’nin yediği bir pizzadan geliyor. Iwatani bir röportajında pizzasından aldığı bir dilim sonrasında kalan parçaların oluşturduğu şeklin ona ilham verdiğini açıklamıştı. Pac-Man‘in ismi ise Japonca “tıkınmak” anlamına gelen “paku-paku” kelimesinden türetilmiş. Amerika ve Avrupa‘da Puck-Man adıyla dağıtılması planlanan oyunun adı son anda “arcade makinelerindeki ‘P’ harfinin ‘F’ ile değiştirilmesi” tehlikesinden dolayı Pac-Man olarak değiştirilmiş.

facebook müşteri hizmetleri

Pac-Man Neden Meyve Yiyor?

Yine Tori Iwatani’ye göre meyvelerin oyuna eklenmesinin sebebi “kızları oyuna çekmek“. Tarihin en büyük klişelerinden birine kapılan Iwatani, “kızlar tatlı şeyleri sever” klişesinden yola çıkarak oyuna meyveleri eklemiş ve bundaki gayesi ise arcade salonlarına daha fazla kız oyuncunun gelmesiymiş. Ayrıca oyunda hayaletleri “maviye dönüştüren” power up topu aslında kurabiye olarak tasarlansa da son halinde sadece top olarak kullanılmış.

Kim Bu Hayaletler?

Aslında bunu anlatmamıza gerek var mı bilmiyorum ama sanıldığının aksine oyundaki hayaletlerin hepsinin bir ismi ve görevi var. Blinky, Pinky, Inky ve Clyde ismindeki hayaletlerden Blinky ve Pinky Pac-Man’i direkt kovalamak için, Inky Pac-Man’in önüne çıkmak için, Clyde ise sadece rastgele yönlere gitmesi için programlanmış.

Oyunun Boyutu

Pac-Man’in arcade makinelerinde yüklü olan versiyonunun boyutu oldukça küçük. 24KB boyutunda olan oyun şu an oyunun ekran görüntüsü ile aynı boyutta.

Pac-Man’in İş Dünyasına Vurduğu Dev Darbe

Bu başlığın biraz saçma geldiğini düşünüyorsunuz değil mi? Hayır, son derece ciddiyiz. 2010‘da Pac-Man‘in 30. yılını kutlamak için Google tarihinin ilk interaktif doodle’ını yaptı. Insert Coin tuşuna bastığınız anda özel tasarlanmış Google logosunu bir Pac-Man bölümüne çeviren doodle yüzünden yüzlerce şirketten milyonlarca eleman işi gücü bırakıp Google üzerinden Pac-Man oynamaya başladı. Bahsettiğimiz doodle’ı hala oynamak mümkün. Eğer buraya tıklarsanız doodle’ın sayfasına ulaşabilirsiniz.

Video oyunları tarihinin kilometre taşlarından biri olan Pac-Man, bu sene gösterime girecek Pixels filminde de kendisine yer bulacak. Nice yıllara Pac-Man!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir