The Elder Scrolls Tarihi – Bölüm 1: Oyun

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Öncelikle merhabalar. Hazır The Elder Scrolls Online ve serinin altıncı oyunu hakkında taze haberler ve söylentiler çıkıyorken, ben de uzun süredir değinmek istediğim bu konuya bodoslama dalayım dedim. Bu yazı dizisi haliyle uzun olacak, fakat benim gibi The Elder Scrolls evrenine ya da genel olarak fantastik dünyalara ilgi duyuyorsanız, okurken keyif alacağınızı garanti ederim. Lafı uzatmadan başlayalım.

The Elder Scrolls, Bethesda Oyun Stüdyoları tarafından geliştirilen, ilk oyunu The Elder Scrolls: Arena 1994’te çıkmış bir seridir. Serinin ana kolu beş tane tek kişilik açık-dünya rol yapma oyunundan oluşur. Bunlar sırasıyla The Elder Scrolls: Arena, The Elder Scrolls II: Daggerfall, benim ilk göz ağrım The Elder Scrolls III: Morrowind, The Elder Scrolls IV: Oblivion ve benim favorim The Elder Scrolls V: Skyrim’dir.

facebook müşteri hizmetleri

Bunlar dışında seride iki tane macera oyunu, yani An Elder Scrolls Legend: Battlespire ve The Elder Scrolls Adventures: Redguard mevcuttur. Bir de geçtiğimiz sene çıkan The Elder Scrolls Online vardır. Bunlardan ziyade başka yapımcıların üstlendiği eski mobil oyunlar olsa da, seriye dahil edilmez.

The Elder Scrolls, yapı olarak birçok farklı fantastik evrenden esinlenmiş olsa da, esinlenilen elementleri ustalıkla değiştirmiş ve adını farklı yapımlarda binlerce kez duyduğumuz şeyleri bize yeni bir fikir gibi sunabilmiştir. Yüksek fantezi ürünleri içeren bu evren, başka yapımların yanında gerçek hayattan ve tarihi kültürlerden de ürünler harmanlayabilmiştir.

Serinin popülaritesi çıktığı günden bu yana sürekli artmıştır. The Elder Scrolls serisinin dünya çapında sattığı kopya sayısı 30 milyonun üzerindedir. Serinin son üç tek kişilik oyunu Morrowind, Oblivion ve Skyrim, çıktıkları sene farklı kaynaklardan birçok Yılın Oyunu ödülü almıştır. Serinin beşinci oyunu Skyrim, Japon oyun dergisi ‘Famitsu’dan tam puan alabilmiş tek batılı oyundur ve ayrıca şu an Steam’de en çok oynanan oyunlar listesinde ilk 10’dadır.

Evet, serinin kendisi hakkında vereceğim bilgiler şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımda oyun içi tarihçeden bahsetmeye başlayacağız. İkinci bölümde görüşmek üzere, hoşçakalın.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir